Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal (ESZA)
A nélkülözés, a hátrányos helyzet generációról generációra való öröklődését a hátrányos helyzetben lévők, illetve maguk a hátrányos helyzetű települések önerőből nem tudják meggátolni. A kialakult társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében komplex, megfelelően felkészített szakemberek bevonásával zajló, összehangolt és folyamat-támogatással kísért szakmapolitikai beavatkozások szükségesek. A konstrukció célja a szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkózásának és integrációjának segítése.
A projekt keretében az alábbi fejlesztési irányok valósulhatnak meg: · Olyan nem városi jogállású településeken található szegregátumok, amelyek nem voltak kedvezményezettek a TÁMOP 5.3.6-11/1 Komplex telepprogramban:a települési szövetbe ágyazott vagy a településtesttől elkülönült, jellemzően hagyományos építésű településrészek (telepek), ahol marginalizált közösségek élnek, és ahol a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők és a rendszeres munkajövedelemmel nem rendelkezők aránya az aktív korú lakosságon (15-59 éves lakosság) belül eléri, illetve meghaladja a határértéket4 . A cél a további leszakadás megállítása, és lehetőség szerint a terület és az ott élő lakosság státuszának emelése, rehabilitálása.
Hangsúlyosan jelenik meg a komplex fejlesztések között a jelenlét típusú szociális munka megteremtése. · Olyan nem városi szegregátumok, ahol korábban már megvalósítottak komplex telepprogramot, ahol a cél az eddig elért eredmények továbbfejlesztése és újabb eredmények elérése (a TOP és EFOP közötti lehatárolás értelmében a városi jogállású települések komplex telepprogramra a TOP szociális város-rehabilitációs intézkedése keretében nyújthatnak be támogatási kérelmet). Hangsúlyosan jelenik meg a komplex fejlesztések között a minőségi szolgáltatások elérésének biztosítása és a foglalkoztatási elemben a munkagyakorlat biztosítása a célcsoporttagoknak. · Olyan, nem városi jogállású településeken található „vadtelepek”, ahol a telep teljes felszámolása a cél, az itt élők integrált lakókörnyezetbe való költözésének támogatásával. Hangsúlyosan jelenik meg a komplex fejlesztések között a jelenlét típusú szociális munka megteremtése és ezzel a hosszú távú kísérés megalapozása.
Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2017. április 17-től 2019. április 17-ig van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszok kerültek meghatározásra:
2017. április 17. – 2017. május 26.
2017. május 31.- 2017. július 1.
2017. július 6. – 2017. november 1.
2017. november 6. – 2018. március 1.
2018. március 6. – 2018. július 1.
2018. július 6. – 2019. április 17.
Részletek:
https://www.palyazat.gov.hu/mdosult-a-szegreglt-lethelyzetek-felszmolsa-komplex-programokkal-esza-cm-felhvs-2
A pályázat letölthető:
https://www.palyazat.gov.hu/efop-162-16-szegreglt-lethelyzetek-felszmolsa-komplex-programokkal-esza