Szita Károly szerint nemzeti ügy a népszavazás
Az október 2-i népszavazás nem pártpolitikai ügy, mindenki a maga településéről, gyermekeiről, unokáiról dönt, nemzeti ügyben foglalunk állást – mondta Szita Károly (Fidesz-KDNP), a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke 2016. szeptember 8-án, sajtótájékoztatón, Budapesten. Kocsis Máté józsefvárosi polgármester szerint Brüsszel terve minden magyar települést érint.
Szita Károly kifejtette: a fél éve tartott találkozó mintájára szeptember 11-re ismét hívják a magyar városok és falvak vezetőit, hogy megbeszéljék, mit tegyenek a népszavazásig hátralévő három-négy hétben.
A lehető legnagyobb jólétet kell megteremteni a Magyarországon élőknek, és most erre jó esély van, de ezt az álmot veszély fenyegeti – hangsúlyozta Kaposvár polgármestere. Hozzátette: csak nyugalomban lehet fejlődni és építkezni.
Szita Károly emlékeztetett: a fél évvel korábbi találkozón csaknem ezer polgármester volt jelen, és nagyon sok településen hoztak határozatot a kényszerbetelepítés ellen, támogatva kormány tevékenységét. Mára már mintegy kétezer település vezetője csatlakozott a mozgalomhoz – tette hozzá.
Úgy vélte, nekünk kell eldöntenünk, kivel akarunk együtt élni. Ezért arról beszélnek vasárnap, hogy a polgármestereknek mit kell tenniük, hogy az emberek elmenjenek a népszavazásra és állást foglaljanak jövőjükről.
Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) józsefvárosi polgármester kiemelte: az emberek nem általában döntenek a kényszerbetelepítésről, hanem arról határoznak, hogy a településükön akarnak-e bevándorlókat, vállalják-e az ezzel járó terheket, netán kockázatokat, ezért buzdítaniuk kell őket a részvételre.
A VIII. kerület polgármestere felidézte: amikor márciusban elindult a mozgalom, nem gondolták, hogy ahhoz kétezer település csatlakozik, ez felelősséget is jelent. Ezek az önkormányzatok részt akarnak venni a kényszerbetelepítés elleni kampányban – mutatott rá. Hozzáfűzte: a kerület közterületi kampányban buzdít a részvételre, és ezt javasolják többi településnek is.
Úgy látja, az önkormányzatok nem hallgathatnak az ügyben, mert „Brüsszel veszélyes terve minden magyar települést érint”, közös nemzeti ügyről van szó.
Forrás: MTI