Januártól államosítják az önkormányzatok számláit
A piacvesztés elsősorban a jutalékbevételek kiesése miatt érintené érzékenyen a pénzintézeteket
Bő fél év múlva elbukhatják a bankok az önkormányzati ügyfeleik zömét, 2017. január 1-jétől ugyanis a Magyar Államkincstárhoz kerülnek az önkormányzati számlák. Az, hogy a kormány államosítaná az önkormányzati számlákat, részben érthető: tavaly Buda-Cash érdekeltségébe tartozó négy DRB-s banknál 84 település nagyjából 2 milliárd forintnyi betétje veszett oda. Az önkormányzati számlák többségét egyébként nagybankok vezetik – írja a Világgazdaság.
A piacon az OTP a piacvezető, az első negyedév végén 574 milliárd forintnyi önkormányzati betét és 23,4 milliárd forintnyi hitel volt a bankban, ami azt jelenti, hogy a piac körülbelül háromnegyede lehet az övé. Jelentős szereplőnek számíthat még a piacon a Raiffeisen, az Erste, és a takarékszövetkezetek is vezetnek önkormányzati számlákat.
Az államosítás a piaci szereplőket valószínűleg nem annyira a kamatbevételek miatt érintené rosszul, hiszen a minimális megmaradt hitelállományon az alacsony kamatszint mellett egyre kevesebb nyereséget zsebelnek be a bankok. Sokkal fájóbb lehet a számukra a jutalékbevételek kiesése. Az önkormányzatok viszonylag sok pénzt hagynak a bankoknál, ami a költségvetéseikből is kiolvasható. Ezek alapján a 28 ezres lélekszámú Budaörs például tavaly eredetileg 16 millió forintot szánt csak bankköltségekre, a 716 fős Lipóton az idén 50 ezer forintot szánnak erre.
Forrás: Világgazdaság