Tizennégyezer emberen segített az Élelmiszerlavina
Százhetven tonna terményt takarítottak be idén 52 önkormányzat és nonprofit szervezet földjein a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és a Syngenta Élelmiszer-lavina programjában. A rászorulók közreműködésével megtermelt élelmiszer-növények összesen 14 ezer nehéz sorsú emberhez kerültek – írja az Élelmiszer Online.
Az idei szélsőséges, aszályos időjárás még a sokat tapasztalt gazdálkodókat is nagy kihívások elé állította, így mindenképpen örömteli, hogy 2015-ben a pályázók ilyen szép mennyiséget tudtak betakarítani földjeiken – mondta Czigány Tibor, a Syngenta ügyvezető igazgatója.
A vállalat idén növelte a felajánlott zöldborsó, csemegekukorica, karfiol, vöröshagyma, fejeskáposzta, paprika vetőmagok mennyiségét, amelyek tavasszal már összesen 110 hektáron kerültek földbe. Közösségi munkában kétezren vetették a vetőmagokat és gondozták hónapokig a fejlődő növényeket. Majd ősszel a betakarított élelmiszernövények idősekhez, fogyatékkal élőkhöz, tartós betegekhez, nagycsaládokhoz kerültek. Összesen 14 ezren kaptak a felajánlásból.
Az Élelmiszerlavina programba idén első alkalommal kapcsolódott be a dél-baranyai Adorjás. A hátrányos helyzetű ormánsági községben 3 hektáron termeltek burgonyát, cukkinit, fejeskáposztát és zöldborsót. Mint Czöndör Levente önkormányzati képviselő, koordinátor elmondta: a kártevők elleni védekezés és az öntözés megoldása adott plusz feladatokat, de összességében nem panaszkodhatnak a termény mennyiségére. Az összesen 9 tonnányi mennyiséget a településen élő családok, idősek, rászorulók kapták.
Negyedik éve vesz részt a programban a Tudat Mezsgyéjén Alapítvány a Zala Megyei Fogyatékosok Rehabilitációs Intézete és Otthona együttműködésével, amelynek 21 ezer négyzetméteres földjén tízféle vetőmagot vetettek tavasszal. A föld művelését szakember irányításával önkéntesek végezték, a kertészeti munkákba bekapcsolódtak az otthonok fogyatékkal élő lakói, akik egyre több feladatot el tudtak látni önállóan is.
„Összesen 4 tonnányi termést hozott az idei év, kiemelkedő volt a paradicsom és káposzta mennyisége. A megtermelt élelmiszernövényekkel összesen 117 – Magyarszerdahelyen, Pölöskefőn, Nagykanizsán élő értelmileg és halmozottan sérült hátrányos helyzetű embert támogattunk” – mondta Bakos Gerda koordinátor.
„A legnagyobb eredménynek azt tartjuk, hogy ezek az emberek egyre több feladatot el tudnak látni a közös munkában, s a közösen megtermelt növényekből önállóan, vagy segítséggel, de már saját maguk is készítenek ételeket.”
„Mint a program mottója is kifejezi, „Hal helyett hálót” adtunk idén is, örömteli látni a lelkesedést és a tenni akarást, amely jellemzi az Élelmiszerlavinában résztvevő embereket” − mondta Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke.
„Az Élelmiszerlavina története során eddig már 115 ezer hátrányos helyzetű ember kapott segítséget. A kézzelfogható csomagokon túl igazán nagy eredménynek tartjuk, hogy többen már saját kertjükben is újra elkezdték a gazdálkodást az itt tanultakat kamatoztatva, a pályázók egyre több saját föld művelésén gondolkodnak, többen pedig jelképes összegért adják át művelésre a parlagon heverő földjüket” – hangsúlyozta Cseh Balázs.
A társadalmi célú program idén első díjat kapott a Legsikeresebb Partneri Együttműködések kategóriában a Magyar Adományozói Fórum Társadalmi Befektetések Díjátadóján.
Forrás: Élelmiszer Online