2007. 05. 09.
Valós helyi igényekre, széles körű társadalmi egyeztetés eredményeire épülnek a 2007-13-as regionális operatív programok első kiírásai. A régiók számára először nyílik meg a lehetőség arra, hogy a 2007-2013 között hazánkba érkező uniós források segítségével.
Május 7-én a hét régióban összesen tíz felhívás jelenik meg, mintegy 27 milliárd forintos kerettel. Pályázni lehet akadálymentesítésre, kerékpárút, belterületi utak, ipari parkok és közoktatási intézmények fejlesztésére.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a regionális operatív programok elkészítését megelőzően több mint egy évet szánt arra, hogy felmérje a helyi fejlesztési elképzeléseket. Az új pályázati kiírásokok, két hétig tartó társadalmi egyeztetésüket követően mától érhetők el az NFÜ honlapján.
A most megjelenő pályázatok a hét régióban, öt témát ölelnek fel:
- Utólagos akadálymentesítés (Nyugat-Dunántúl, Észak-Alföld, Közép-Dunántúl, Észak-Magyarország)
- Kerékpárút hálózat fejlesztése (Dél- Alföld, Dél-Dunántúl)
- Belterületi utak fejlesztése (Közép-Dunántúl)
- Közoktatási intézmények beruházásának támogatása (Közép-Magyarország)
- Ipari parkok/területek fejlesztése (Észak-Magyarország, Észak-Alföld)
A pályázati felhívások összesen 26,9 milliárd Ft-tal támogatják a feltételeknek megfelelő beruházások megvalósítását.
Újdonság a két fordulós pályázati eljárás, amelyet az ipari parkokra, ipari területekre vonatkozó kiírásoknál használhatnak a pályázók. Az első fordulóban a projektötlet ismertetése történik meg, ezt követi a használható ötletek kiválasztása, majd a négy-hat hónapos projektkidolgozás. Végül a második fordulóban születik döntés a tényleges támogatásról. Ezzel jelentősen csökkenthető a felesleges idő- és pénzráfordítás. Csak annak kell minden részletében kidolgoznia a projektjét, aki az első fordulón túljutott.
A PÁLYÁZATI KIÍRÁSOK
Utólagos akadálymentesítés (Nyugat-Dunántúl, Észak-Alföld, Közép-Dunántúl, Észak-Magyarország)
A helyi önkormányzatok, helyi kisebbségi önkormányzatok és társulásaik, valamint egyesületek, egyházak, alapítványok, közhasznú társaságok és egyéb jogi személyiségű non-profit szervezetek által nyújtott fizikai (például épületeken belül liftépítés vagy épületen kívül rámpák építése) és infokommunikációs (digitális tartalmak internetes hozzáférése) akadálymentesítés megvalósítását támogatja. A támogatásra a Nyugat-dunántúli Régióban 0,73 milliárd forint, az Észak-alföldi Régióban 1,84 milliárd forint, a Közép-dunántúli Régióban 0,42 milliárd forint, az Észak-magyarországi Régióban 2 milliárd forint áll rendelkezésre.
Kerékpárút hálózat fejlesztése (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl)
A program az aktív turizmust támogató és a települések elérését segítő kerékpárutak építéséhez, túraútvonalak kijelöléséhez, információs táblák, kerékpártárolók elhelyezéséhez járul hozzá. A támogatásra a Dél-dunántúli Régióban 1,2 milliárd forint, a Dél-alföldi Régióban 3,1 milliárd forint áll rendelkezésre.
Belterületi utak fejlesztése (Közép-Dunántúl)
A támogatás keretében önkormányzati tulajdonú belterületi utak felújítása, közterületi elemek korszerűsítése (közművilágítás), burkolat megerősítéséhez kapcsolódó tevékenységek (kiviteli terv készítése) valósulhatnak meg. A támogatásra 1,8 milliárd forint áll rendelkezésre.
Közoktatási intézmények beruházásának támogatása (Közép-Magyarország)
A támogatás célja a neveléshez és az oktatás tartalmi fejlesztéséhez szükséges eszközök, beszerzése, valamint a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése. A pályázat lehetőséget nyújt többek között a közoktatási intézmények felújítására, energiatakarékossá tételére, bútorok, készségfejlesztő eszközök, informatikai eszközök beszerzésére. A támogatásra mintegy 5 milliárd forint fordítható.
Ipari parkok/területek fejlesztése (Észak-Magyarország, Észak- Alföld)
A program az Észak-alföldi Régióban ipari parkok és területek, az Észak-magyarországi Régióban ipari parkok magas szintű infrastruktúrával, magas színvonalú szolgáltatásokkal történő ellátását támogatja. Lehetőség nyílik többek között a gáz-, elektromos szolgáltatás kiépítésére, az ipari parkban, vagy más ipari területen lévő épületek átalakítására, korszerűsítésére, üzemcsarnok építésére. A támogatási keret az Észak-alföldi Régióban 7,9 milliárd forint, az Észak-magyarországi Régióban 3 milliárd forint.
A szakmai, érdekképviseleti szervezetek számos hasznos javaslattal járultak hozzá a pályázati anyagok tartalmának véglegesítéséhez a két hetes szakmai egyeztetés során.
Ennek hatására a kiírásokban például az alábbi változások történtek:
Az ipari parkok, ipari területek fejlesztését ösztönző kiírásoknál csak a támogatási szerződés megkötéséhez szükséges az építési engedély beszerzése, magában a pályázat beadásához nem.- Nem csak a fizikai, de az infokommunikációs akadálymentesítés is támogatható.
A beérkező pályázatok értékelése régiós szinten a regionális fejlesztési ügynökségeknél, vagy a Váti Kht. helyi kirendeltségeinél zajlik majd.
A további információk valamint a teljes pályázati dokumentáció a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján (www.nfu.gov.hu) érhetők el.
(nfu.gov.hu)