Húsz önkormányzat érintett a brókerbotrányban
A kormány segítségében bízik Siklós független polgármestere annak érdekében, hogy a Buda-Cash Brókerház működésének felfüggesztésével összefüggésben a Dél-dunántúli Regionális Bankot (DRB) is érintő kifizetési korlátozás ellenére ne kerüljön veszélybe az önkormányzat működése.
Marenics János utalt rá: a dél-baranyai városnak 172 millió forintja van a brókerház működésével együtt felfüggesztett a DRB banknál vezetett számláján, mivel azonban nem tud hozzáférni a pénzéhez, a jelenlegi állás szerint képtelen időre teljesíteni a márciusban esedékes bérek, segélyek kifizetését.
A politikus két megoldást lát Siklós és a hasonló helyzetbe került települések gondjainak megoldására. Számlavezető bankot váltanak, s oda utalják át nekik a DRB-nél lévő összeget, vagy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe kerülő települések részére elkülönített forrásból kapnak támogatást.
A polgármester közölte: ha a kormány február 25-én nem hozza meg a helyzet rendezéséhez szükséges döntéseket, az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokkal, kimutatásokkal február 26-án kész elutazni Budapestre „és tárgyalni Orbán Viktor miniszterelnökkel, Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel, hogy tisztán lássanak”.
Sok helyütt nehéz a helyzet
A Galenus Mentőszolgálat a Facebook közösségi portálon közölte, hogy korlátozni kénytelen tevékenységét, mivel a DRB banknál vezeti számláját és nem jut hozzá a pénzéhez. Hozzátették, hogy február 26-án egy-egy mentőautót állítanak a DRB pécsi fiókjai elé, így vállalnak szolidaritást a bankfiókok alkalmazottjaival és biztosítják együttérzésükről a szintén nehéz helyzetbe került lakossági és vállalkozó ügyfeleket.
A történtek miatt a pécsi Kertvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet is gondban van. Egyelőre nem tudják, hogyan fogják kifizetni a közüzemi számláikat, s miként fogják felmutatni a pályázatokhoz szükséges önerőt. A szövetkezet az OTP-nél nyitott új számlát, mostantól erre várják a befizetéseket.
A DRB-nél van számlája a 700 szőlőtermelőt a tagjai között tudó Tenkes Hegyközségnek is. Nagy Gergely hegybíró azt mondta, bíznak abban, hogy a hegyközség hamarosan hozzájut a pénzéhez, de nincsenek komoly bajban, mert az aktuális járulékfizetési határozatok még csak most készülnek, s a befizetéseket már az új számlára várják.
Húsz önkormányzat érintett
Marenics János azt mondta: tudomása szerint a probléma húsz önkormányzatot érint, a két legnagyobb a siklósi és a beremendi, de gondban van a siklósi vár is, a fejlesztéséhez nélkülözhetetlen 20 millió forint a DRB-nél van. A városvezető fontosnak nevezte, hogy a települések minél előbb pénzhez jussanak, mert e nélkül nem tudják tankolni az autókat, nem tudják működtetni a gyerekeket is ellátó konyhákat, emellett szociális otthonok fenntartása, családi, gyermekjóléti szolgáltatások, orvosi ügyeletek lehetetlenülhetnek el.
Elmondta, hogy a siklósi képviselő-testület pénteki ülésén dönt arról, hogy melyik banknál nyit új számlát. A dolgozók március 3-án esedékes bérét úgy próbálják rendezni, hogy az állami támogatás csütörtökön esedékes része nem a DRB-hez, hanem az államkincstárhoz érkezik, s onnan a posta közvetítésével küldenek pénzt azoknak, akik a DRB-nél vezették a számlájukat.
Marenics János arról is beszélt, hogy a DRB vezetőit nem tudja elérni. Szerdán elment a bank siklósi fiókjához, hogy megnyugtassa az ott összegyűlt, felháborodott tömeget. Az MTI-nek azt mondta: arra biztatta az embereket, nyissanak máshol számlát annak érdekében, hogy megkapják fizetésüket, nyugdíjukat, vagy más juttatásaikat.
Forrás: MTI - Tőzsdefórum