Az önkormányzatok nem találnak megoldást egyedül
Iskolák, szociális intézmények működése múlhat azon, hogy számíthatnak-e kormányzati hátszélre az eladósodott önkormányzatok a bankokkal való egyeztetéskor - mondja Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke a Heti Válasznak augusztus 10-én adott interjújában.
- Állítólag a londoni tőzsdét is megrengette javaslata, miszerint az önkormányzatok is kapjanak haladékot hiteleik visszafizetésére. - Megtiszteltetés volna, ha a megszólalásaimra ilyen szinten reagálnának a tőzsdék, de nem vagyok olyan fontos, hogy a világfolyamatokat befolyásolni tudjam. Bár a nyilatkozatom után néhány ponttal valóban megnőtt Magyarország hitelfelvételi biztosítékának költsége.
- Lázár János Fidesz-frakcióvezető, hódmezővásárhelyi polgármester közölte: nem támogatja a javaslatot.
- Ez sajnálatos, hiszen amiről én beszéltem, nem Gödöllő problémája, hanem háromszáz önkormányzaté. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének nevében mondtam el: levelet írok a miniszterelnöknek, nézzük meg, illeszkedik-e javaslatunk a kormány adósságrendezési stratégiájába.
- Szita Károly kaposvári polgármester közben rögzített árfolyamot, Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke három év türelmi időt kér. Egyetértene velük?
- Mindegyik javaslat elfogadható, a lényeg, hogy lépni kell, mert az önkormányzatok nem tudják saját erőből megoldani ezt a problémát.
- Nem volt felelőtlenség, hogy az önkormányzatok ilyen sok hitelt vettek fel?
- Az uniós pályázatok indulásakor nem volt más lehetőség a saját forrás biztosítására, mint kötvényt kibocsátani és hiteleket felvenni. Így állt elő az a helyzet, hogy az önkormányzatok negatív hitelállománya ma 1200 milliárd forint. Ennek fele húszéves futamidejű kötvény, melynek visszafizetése azért problémás, mert 90 százaléka devizaalapú. A másik 600 milliárdból csak 20 százalék devizaalapú. A svájci frank árfolyama az elmúlt hónapokban annyit emelkedett, hogy a különbséget lehetetlen kitermelni.
- A kormány az előző kabinetek felelősségét vizsgálná az ország eladósodása miatt. A polgármesterek felelőssége nem merül fel?
- Én is megvizsgálnám, melyek azok a helyek, ahol nincs eredménye a hitelfelvételnek. Más megítélés alá kell essen az, aki csupán felélte a pénzt, mint az, aki óvodákat, iskolákat, utakat épített, munkahelyeket teremtett, s mindemellett az államnak adót fizetett.
- Mégis, amikor Kósa Lajos debreceni polgármester tavaly államcsődről beszélt, csökkent az ország iránti befektetői bizalom. Nem gondolt erre, mielőtt nyilvánosságra hozta javaslatát?
- Kósa Lajos a vezető kormánypárt ügyvezető elnökeként sajtótájékoztatón beszélt államcsődről. Én pedig egy interjúban közöltem javaslatomat, nem emlegettem államcsődöt, és nyilatkozatom után nem emelkedett a svájci frank árfolyama. A problémák attól nem oldódnak meg, ha homokba dugjuk a fejünket, miközben a Pest megyei önkormányzat gyakorlatilag csődbe ment, Heves megye csődöt jelentett, Csurgó a csőd szélén áll.
- A napokban ismét gyengült a forint, a gazdaságban súlyos problémák vannak. Ilyen körülmények között is elvárná a segítséget?
- Nem segítséget várok. Törvény írja elő az önkormányzatok feladatait, és ehhez a forrásokat részben az államnak kell biztosítani. Az előző nyolc évben 1000 milliárd forintot vontak el tőlünk, 2011-ben tovább csökkent a mozgásterünk, de a feladatunk nem lett kevesebb.
- Hamarosan kezdődik az iskola. Lesz ebéd, világítás?
- Erről beszélek. Azok a települések működtetik a legtöbb intézményt, amelyek a legnagyobb bajban vannak. Kormányzati hátszéllel könnyebb újratárgyalni a bankokkal a hitelfeltételeket. Ez nem pártpolitikai kérdés, hanem országos érdek.
Heti Válasz