Egész Európából jönnek a jó példákért Nagypáliba
A Zala megyei településnek nemcsak energiastratégiája példaértékű, de a lakóinak létszáma is növekszik
A Zala megyei Nagypáli a kilencvenes évek előtt semmiben sem különbözött a hozzá hasonló településektől, a polgármesternek azonban támadt egy ötlete, amelyhez következetesen ragaszkodott: legyen Nagypáli a megújuló energiák mintatelepülése. Ennek ma már mérhető eredményei vannak az önkormányzat költségvetésében, mondta Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Hőenergiát termelnek, a megújuló növény-együttesekből hasznosítani tudják az energiahulladékokat. Az önkormányzatnak van olyan épülete, ahol a megújuló energiákkal nyolcvan százalékot tudnak spórolni a gáz- és villanyszámlákon.
A polgármester beszélt arról is, hogy pályázatok nélkül, állami normatívákból igazán nagy fejlesztéseket nem lehet végrehajtani. Arra kell törekedni, hogy helyben képződő többletbevételeket szerezzen a település, tette hozzá.
A másik cél az volt, hogy növekedjen a falu lakossága, s tíz év alatt valóban meg is duplázódott a Nagypáliban élők száma. Az elmúlt évek során teljesen átalakult a település, új házhelyeket alakítottak ki, lakóparkot létesítettek, polgármesteri hivatal, faluház, panzió épült és megújult az élelmiszerbolt is.
A polgármester azt mondja, most már arra törekednek, hogy másoknak is átadják a tapasztalataikat, s érkeznek is csoportok egész Európából, ami újabb bevételt jelent a falunak.
Egyre többen észreveszik a kínálkozó lehetőségeket más településeken is. A szintén Zala megyei Csömödér korszerű napelemes energiatermelésre tért át, melynek köszönhetően a helyi óvodában teljesen ki tudják majd iktatni a gázfűtést.
A 3880 lakosú Baranya megyei Bóly községben 1983-ban tértek át a geotermikus energián alapuló távfűtőrendszerre. Hárs József polgármester a műsorban elmondta: ma már az összes önkormányzati intézményt és az ipari park létesítményeit is a 83 fokos termálvízzel fűtik. Ezzel évente körülbelül 800 ezer köbméter gázt spórolnak meg.
Komlón szintén takarékoskodnak az energiával, több lépcsőben korszerűsítették a közvilágítást. 2012-ben egy több mint ezer lámpahelyes rekonstrukciót hajtottak végre, tavaly év végén pedig egy sikeres pályázatnak köszönhetően a maradék 1300 lámpahelyet is le tudták cserélni korszerű, ledes világításra. A megtakarítás ennek köszönhetően tízmilliós nagyságrendű, számolt be Polics József polgármester. Az alapenergetikai korszerűsítéssel – az épületek utólagos hőszigetelésével, a nyílászáró cseréve és a fűtéskorszerűsítéssel – 30-50 százalékos megtakarítást tudtak elérni. A polgármester hozzátette: ez hosszú távra megoldja az önkormányzat rezsicsökkentési programját, és forrásokat tudnak felszabadítani. Tervezik még napelem-parkok kialakítását, de van fejlesztési lehetőség a víz területén is, hiszen Komló környékén bárhol lefúrnak, meleg vizet lehet találni.
Forrás: Kossuth Rádió - Hirado.hu