Várossá nyilvánítását kérelmezi Csopak és Tihany
A Balaton parti települések polgármestereit főként az előnyösebb pályázati lehetőségek motiválják
Az előnyösebb pályázati lehetőségekért szeretne várossá válni a két település. A polgármesterek szerint náluk egyébként sem klasszikus falusi élet zajlik – írja a Napló. A várossá nyilvánítási kérelmek elbírálását a Miniszterelnöki Hivatal végzi. Az eredményt nyár végén a köztársasági elnök hirdeti ki.
Csopakon inkább kertvárosi életet élünk, mint falusit – mondta a Naplónak Ambrus Tibor polgármester. A település azért döntött amellett, hogy beadja várossá nyilvánítási kérelmét, mert a városi státuszú települések más pályázatokat érhetnek el. Ambrus Tibor polgármester a közösségi oldalán is megosztotta a hírt, miszerint 2015. január 19-én beadták a kérelmet és a több száz oldalas alátámasztó anyagot.
Ambrus Tibor elmondta: az infrastruktúra, a költségvetés és a vállalkozások helyzete miatt egyaránt úgy érzik, hogy Csopak méltán válhat várossá.
„Tihany amolyan imázsváros akar lenni, mint Villány vagy Visegrád” – fogalmazott a település első embere. A városok magasabb normatív támogatást kapnak az önkormányzat működtetésére, a következő uniós ciklusban pedig a településközpontok és úthálózatok fejlesztésére szintén több támogatást érhetnek el – mondta Tihany polgármestere.
Tihany állandó lakosainak száma csaknem 1400 fő, nyáron viszont egy kisvárosnyi ember is megfordul a településen. A hely térségben betöltött szerepe is indokolná a várossá minősítést – tette hozzá. Tihanyban országos hírű intézmények vannak, például a Limnológiai és a Geofizikai Intézet.
A várossá válási kérelmeket – a választás évének kivételével – minden év január 31-ig adhatják be a települések, az elbírálásokat a Miniszterelnöki Hivatal végzi. Az eredményt nyár végén a köztársasági elnök hirdeti ki.
Forrás: Veszprémi Napló - veol.hu