Virágkorát éli a bérlakások illegális kereskedelme
Az önkormányzati bérlakások bérleti jogának értékesítését nem engedélyezi a lakástörvény
Intézményesített formában zajlik az önkormányzati lakások bérleti jogának törvénytelen értékesítése a világhálón. A jogokat több millió forintért árulják magánszemélyek és ingatlanirodák egyaránt. A kínálók formálisan ingatlancserét ajánlanak, de valójában készpénzt kérnek, és kihasználják a törvény adta kiskapukat – írja a Magyar Nemzet.
„Rengeteg olyan lakás van, amelynek esetében megvásárolható a bérleti jog, ilyet szinte akárhol tudunk mutatni. Ez kicsit macerás, és jó ügyvéd kell hozzá, de nekem erre megvan az emberem” – ezekkel a szavakkal alapozta meg a bizalmat egy ingatlankereskedő, akit telefonon kerestek meg a lap munkatársai egy olyan lakáshirdetés után érdeklődve, amely ötmillió forintért hirdette egy XIII. kerületi 70 négyzetméteres önkormányzati lakás bérleti jogát.
Kiderült, a lakás bérleti joga már elkelt. De a kereskedő megnyugtatta az érdeklődőket, elmondta, tud segíteni, s szinte akármelyik fővárosi kerületben bérleti joghoz tudja juttatni őket. Mint mondta, formálisan cseréről van szó, de valójában pénzért kell megvásárolni a bérleti jogot.
Számtalan lakáshirdetés ajánlja önkormányzati lakások bérleti jogát az interneten. A hirdetések többsége csereügylet mögé próbálja bújtatni, hogy készpénzt kérnek a bérlés lehetőségéért, de akadnak olyan hirdetések is, amelyek közlik az általában több millió forintos vételárat. A bérleti jog értékesítése törvénytelen.
A Magyar Nemzet jogászai elmondták, az önkormányzati lakások bérbeadását a lakástörvény szabályozza, amely lakáscserét ugyan engedélyez az önkormányzati lakások esetében, azonban csak akkor, ha már ingatlannal rendelkezik a cserepartner. Arra viszont nincs lehetőség a törvény szerint, hogy a bérleti jogot bárki értékesítse, ugyanis az személyhez kötött. Ezt a jogot pedig a legtöbbször szociális alapon biztosítják az önkormányzatok.
Forrás: Magyar Nemzet - MTI