270 millió forint, 19 543 szavazat, nulla mandátum
A nemzetiségi önkormányzatoknak összesen sem sikerült egyetlen képviselői helyre elegendő szavazatot gyűjtenie
Nem kellett volna, ám a bolgár és a szerb nemzetiségi önkormányzat mégis teljes egészében, és a szlovén is szinte egészben visszaadta azt a kampánytámogatást, amit a választásokra kaptak. A nemzetiségeknek összesen 298,5 millió forint közpénz járt, a legtöbb, 101,3 millió a roma önkormányzatnak – írja a VS.hu.
A nemzetiségeknek járó támogatás pontos összegét a Nemzeti Választási Bizottság számolta ki a kampányköltségek átláthatóvá tételéről szóló törvény alapján. Csak az volt a feltétel, hogy a nemzetiség listát állítson – ezt valamennyi megtette –, a pénzt pedig csak a kampányidőszak alatt és csak a kampánnyal összefüggő kiadásokra lehetett költeni. Visszafizetni nem kellett. Ennek ellenére a bolgár és a szerb önkormányzat teljes egészben, a szlovén részben (483 ezer forint híján) visszaadta a költségvetési támogatást.
Egyik sem látta értelmét, hogy egy olyan eljárásban költse a pénzt, amely jelképes: nem választás, csak delegálás. A visszaadását tartották tisztességesnek – mondta a VS.hu-nak Muszev Dancso, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke. Az emberek szavazata ugyanis semmiképp sem eredményezhetett volna képviselőt, viszont szószólója automatikusan minden listát állító nemzetiségnek lesz.
Hasonlóképpen nyilatkoztak a VS.hu-nak a szerb kisebbségi önkormányzatnál is. Ez volt az első választás, ahol a nemzetiségeknek elvben lett volna lehetőségük egy országgyűlési képviselőt a parlamentbe juttatni. Ehhez 22 022 szavazat kellett volna. Szavazni az tudott, aki regisztrált a nemzetiségi névjegyzékbe.
A 13 hazai nemzetiség – a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán – közül a 2011-es népszámlálás és a 2010-es kisebbségi önkormányzati választás adatai szerint szinte csak a romáknak és a németeknek lett volna esélyük a kedvezményes mandátumra, de végül a roma lista mindössze 4048, a német pedig 11 415 szavazatot kapott. Eredetileg sem regisztráltak elegen, de az utolsó időszakban a romák közül több ezren le is iratkoztak a névjegyzékről. Szószólót a törvény szerint valamennyi listát állító nemzetiség küldhet az országgyűlésbe.
Forrás: VS.hu