Szóhoz juthatnak a nemzetiségek a Parlamentben
Az idei országgyűlési választáson állíthattak először önálló listát a nemzetiségi önkormányzatok
„Azáltal, hogy bekapcsolódnak a törvényhozók munkájába és a parlamenti információáramlásba, az eddiginél is nagyobb lobbi tevékenységet fejthetnek ki azért a közösségért, akikért dolgoznak" - ekképpen vélekedett Heinek Ottó, Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke a nemzetiségi önkormányzatok által delegált szószólók lehetőségeiről.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke emlékeztetett, a mostani országgyűlési választáson nyílt először lehetősége a nemzetiségi önkormányzatoknak, hogy önálló listát állítsanak. Mandátumot egyikük sem szerzett,
viszont 13 nemzetiség delegálhat a Parlamentbe szószólót, így a német önkormányzat is.
Heinek Ottó hozzátette: a szószólók részt vehetnek és felszólalhatnak a plenáris ülésen, ha a Házbizottság megítélése szerint a napirend a nemzetiségek jogait is érinti, viszont nem alakíthatnak frakciót, nincsen szavazati joguk, nem interpellálhatnak és nem szólalhatnak fel napirend előtt. A 13 nemzetiség létrehozhat egy közös bizottságot és az Országgyűlés többi bizottságának ülésein is részt vehetnek tanácskozási joggal, továbbá kérdéseket és indítványokat is megfogalmazhatnak.
Heinek Ottó kiemelte: többek között azt szeretnék elérni a ciklus során, hogy a Magyarországi Német Színház nagyobb támogatást kapjon, az oktatásban jobban érvényesüljön a kéttannyelvűség, bővüljön a nemzetiségi önkormányzatok jogköre, és a civil szféra is hangsúlyosabb szerephez jusson. Azt is elmondta, hogy még nincs döntés arról, ki képviseli a magyarországi németséget az Országgyűlésben, a szombati közgyűlésükön szavaznak erről.
Forrás: Tolnai Népújság - teol.hu