Mostantól beindulhat a kisebb települések szekere
Gémesi György szerint ki kellene bővíteni a célzott fejlesztési támogatások felhasználásának körét
Öt év alatt ötvenmilliárd forintot oszt ki az állam a jól gazdálkodó települések között. Az adósságkonszolidációban részt nem vett települések fejlesztésekre költhetik az állami dotációt, így dömpingszerűen indulhatnak el a 2000 lakosságszám alatti, felelősen gazdálkodó önkormányzatok esetében a fejlesztések - írja a Napi Gazdaság Online.
Öt év alatt 50 milliárd forintot kíván szétosztani a kormányzat ezen települések között. Az összeg nagysága elfogadható, és a kompenzáció is, mivel az elmúlt időszak takarékos gazdálkodása következtében éppen a beruházások maradtak el. Ugyanakkor ezen kistelepülések nem mindegyike gazdálkodott valóban felelősen - mondta a Napi Gazdaságnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.
Az elnök szerint a gazdaságosságnak ugyanis az iparban, mezőgazdaságban, kereskedelemben van értelme, a közszolgáltatásokban nincs. Utóbbi esetében a valós költségek összehasonlításának van jelentősége, valamint a feladatok volumenének és azzal párhuzamosan a beletett pénzügyi eszközök vizsgálatának. A közszféra akkor sem tud rosszul gazdálkodni, ha saját bevétele szinte nincs, mivel a rátestált feladatot a jogszabályváltozások következtében egyszerűen más látja el.
Schmidt Jenő szerint ugyanakkor a tavalyi kedvezőbb államháztartási hiányadat ismeretében érdemes lett volna ezt a támogatási összeget egy összegben folyósítani, mert így hatékonyabban valósulhattak volna meg a beruházások. A 2000 fő feletti önkormányzatok a maradék összegből nagyon kicsi részt kaptak meg, azt is szelektálva - tette hozzá az elnök, aki számára érthetetlen, hogy miért így történt. A kistelepülések után a maradék összeget arányosítva kellett volna elosztani, ehelyett azonban pár önkormányzat részesült támogatásban (38), többségük azonban nem (120).
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint az adósságkonszolidációval és a fejlesztési támogatások odaítélésével egyensúlyba került a magyarországi önkormányzati rendszer. Gödöllő polgármestere szerint ugyanakkor a célzott fejlesztési támogatásokat, amelyeket a kormány határozata szerint egyebek között bölcsődék, utak és
járdák javítására lehet csak fordítani, érdemes lenne kibővíteni az állami tulajdonú, de önkormányzati üzemeltetésben
álló iskolákra vonatkozó beruházási, fejlesztési célokra is.
Forrás: Napi Gazdaság Online