Ötven új busz a főváros és az agglomeráció útjain
A most átadott agglomerációs buszokkal együtt 300 új és mintegy 200 jó állapotú autóbusz állt forgalomba 2010 óta
Új járműparkkal veszi át az autóbuszos közösségi közlekedési feladatokat egyes agglomerációs vonalakon a Volánbusz Zrt. A másfél száz új alacsonypadlós, klimatizált MAN és RÁBA-VOLVO buszt 2014. április 4-én adták át hivatalosan a közlekedési társaságnak a Hősök terén. A menetrend szerinti forgalomban az új járművekkel április közepétől lehet találkozni.
Tarlós István főpolgármester és a Fővárosi Önkormányzat vezetése számára a fővárosi közösségi közlekedésben elsődleges fontosságú az infrastruktúra és járműpark, ennek részeként Budapest buszflottájának megújítása - hangsúlyozta az átadón György István főpolgármester-helyettes.
A most átadott agglomerációs buszokkal együtt 2010 óta összesen 300 új busz és mintegy 200 jó állapotú, alacsonypadlós, korszerű használt busz áll forgalomba. Az ötszáz járművel érezhetően és látványosan sikerült csökkenteni a budapesti buszpark Európában is egyedülállóan magas átlagéletkorát, amit az okozott, hogy a korábbi városvezetés sok éven át - például 2006 és 2010 között - egyetlen buszt sem vásárolt.
Budapest folytatja a buszflotta megújítását, ősztől újabb vadonatúj alacsonypadlós hibrid buszok érkeznek a fővárosba - tette hozzá. György István szólt arról is, hogy a megkötött szerződés alapján azok a buszsofőrök, akik korábban a BKV, mint szolgáltató alkalmazásában álltak, a munkáltatói jogutódlással nem veszítik el munkahelyüket, hanem ebben az új együttműködési projektben partnerként dolgozni tudnak.
Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infrastruktúráért felelős államtitkára kiemelte: a 150 busz - amelyből 60 darab korszerű csuklós busz - nagyban segíti a környező települések, például Budakeszi, Budaörs, Szigetszentmiklós, Pécel, Gyál közlekedését, az onnan bejárók ingázását. Hozzátette, hogy a kormány kiemelt feladatnak tekinti az elővárosi közlekedés fejlesztését, erre a célra az elmúlt 4 évben 320 milliárd forintot fordított.
Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója elmondta: jövő márciusban lesz 100 éve, hogy elindult Budapesten az első, menetrend szerinti autóbuszjárat; Budapest úttörő volt autóbusz-közlekedésben is. Ezekhez a hagyományokhoz méltatlan volt az az állapot, amelyet Tarlós István főpolgármester, a jelenlegi városvezetés, és létrejöttekor a BKK megörökölt.
Az utóbbi évek eredményei közül kiemelte: 2010-hez képest mostanra több mint 300 darabbal nőtt az új autóbuszok flottája Budapesten, és ezt még kiegészíti 200 jó állapotú, néhány éves, alacsonypadlós, klimatizált autóbusz, az autóbuszpark életkora csökkent, és a BKK-val kötött közszolgáltatási szerződés alapján az utóbbi 4 évben több mint 27 milliárd forint értékű beruházást hajtottak végre a szolgáltatók a budapesti buszflottában. Ezenkívül 5-ről 0,5 százalékra csökkent a műszaki hiba miatti járatkimaradások száma a buszoknál, és több lett az akadálymentes, valamint a klimatizált jármű is, csökkent a buszok károsanyag-kibocsátása.
Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Tarlós István főpolgármester megállapodásának megfelelően a szolgáltatóváltás nyomán a menetrendek, járatszámok és tarifák továbbra is a megszokott fővárosi BKK-rendszerbe illeszkednek majd. A 2014 februárjában megkötött szerződés értelmében a megújult szolgáltatás első körben a péceliek számára lesz elérhető idén áprilistól, a 169E vonalon.
A további tíz agglomerációs vonalat (Budakeszi, Budaörs, Diósd, Gyál, Halásztelek, Nagykovácsi, Remeteszőlős, Solymár, Szigetszentmiklós és Törökbálint) ütemezett időpontokban, június végéig veszi át a Volánbusz. Az állami tulajdonú közszolgáltató 11 milliárd forintból összesen 167 autóbuszt szerzett be, amelyből mintegy 150-et használ a BKK által szervezett elővárosi forgalomban. Az új buszok a 13-as, 22-es, 64-es buszcsalád, a 38, 40, 40E, 63, 84E, 88, 89E, 94E, 140-140A-140B, 169E, 172, 188E, 240E, 272, 294E autóbuszok vonalán és az agglomerációs éjszakai járatokon közlekednek majd.
Forrás: Budapest.hu