A szállítói tartozásokat nem konszolidálja az állam
A TÖOSZ elnöke szerint ezek kigazdálkodása nem lehetetlen, de kemény pénzügyi fegyelmet követel a településektől
Januárban adatokat szolgáltatnak, és február végén meg is szabadulnak mintegy 420 milliárdos még meglévő adósságuktól a nagyobb települések. A nagyobb értékű ügyleteket az Államadósság Kezelő Központ vállalja át, míg a kisebbeket az állam a kincstáron keresztül közvetlenül előtörleszti a hitelezők számlájára kiutalt törlesztési célú támogatással. A szállítói tartozásokat nem konszolidálják - írja a 2013. november 29-i számában a Világgazdaság.
Az adósságátvállalás negyedik körében az ötezer fő feletti települések megmaradt (főként fejlesztési és működési hitelekből álló) adósságát az állam 2014. február 28-ig teljes egészében átvállalja. Az adósságátvállalás a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint kétféle módon valósul majd meg. A nagyobb értékű ügyleteket az Államadósság Kezelő Központ átvállalja az önkormányzatoktól, míg a kisebb összegű ügyleteket az állam a kincstáron keresztül közvetlenül előtörleszti a hitelezők számlájára kiutalt törlesztési célú támogatással.
A 2014. évi költségvetési törvénytervezet legutóbbi módosításával a települési önkormányzatok adósságkonszolidációjához kapcsolódó állami támogatások jogcímén az eredeti 4 milliárdos tervezetet 60 milliárd forinttal megemelték.
Mint a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke a Világgazdaságnak elmondta, a 60 milliárdos összegben olyan tételek lehetnek, amelyeket azonnal szeretnének kifizetni. Ilyenek lehetnek a lízingek vagy az olyan kisebb tételek, amelyek amúgy is lejárnának 2014-ben.
A mintegy 1100 milliárdos (korábban csaknem 700 milliárdot vállalt át az állam, jövőre 420 milliárdot) adósságkonszolidáció éves törlesztő- és kamatrészlete mintegy 100-110 milliárd lehet - emlékeztetett Schmidt Jenő.
A szállítói tartozásokat - ezek mértéke mintegy 8-10 milliárd lehet az önkormányzatoknál - nem konszolidálja az állam. A TÖOSZ elnöke szerint ezeket a tartozásokat a településeknek kell kigazdálkodniuk, ami nem lehetetlen feladat, de kemény pénzügyi fegyelmet követel.
Négymilliárd forint a jelenleg adósságrendezési eljárás alatt álló önkormányzatok adósságkonszolidációjának fedezetéül szolgál, erre az adósságrendezési eljárás lezárását követő 60 napon belül kerül sor. A TÖOSZ elnöke szerint mintegy tíz település - főként kisebb városok - ellen lehet ilyen eljárás.
Forrás: Világgazdaság - MTI