Erősödhet a szubszidiaritás a területfejlesztésben
A területi önkormányzatokhoz kerülnek a regionális fejlesztési ügynökségek, a korábbi Országos Területfejlesztési Tanács helyett Országos Területfejlesztési Érdekegyeztető Fórum jöhet létre a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvény módosításával. Komoróczki István, a Nemzetgazdasági Minisztérium tervezéskoordinációért felelős államtitkára az előterjesztés általános vitájában 2013. november 13-án, a parlamentben azt mondta, a 2011-es önkormányzati törvényhez képest szélesebb körben határozzák meg a területi önkormányzatok területfejlesztésre, területrendezésre, vidékfejlesztésre és koordinációra vonatkozó felhatalmazását.
Így a törvényjavaslatban részletesen szerepel a megyei és a fővárosi önkormányzat hatásköre, döntés-előkészítési, döntéshozatali kompetenciája, valamint koordinációs jogköre - részletezte.
A korábban központi irányítással működő regionális fejlesztési ügynökségeket átadják a területi önkormányzatok tulajdonába - fűzte hozzá. Az ügynökségek fő feladata a területi önkormányzatok döntés-előkészítési munkájának, valamint a területi tervek és majd 2014-től az operatív program megvalósításának támogatása - közölte Komoróczki István.
Másik fontos elemként azt említette, hogy a korábbi Országos Területfejlesztési Tanács helyett Országos Területfejlesztési Érdekegyeztető Fórum létrehozását javasolják, amelynek feladata a kormányzati és önkormányzati törekvések összehangolása a területfejlesztési politika hatékony alakítása érdekében.
Az államtitkár kitért arra, az előző kormányok alatt a területfejlesztési politika és a térségi felzárkóztatási programok csak kis mértékben járultak hozzá a területi egyenlőtlenségek mérsékléshez, sőt bizonyos térségek leszakadása felerősödött, a gazdasági és társadalmi különbségek kimutatható mértékben növekedtek.
Mint mondta, negatív folyamatok megfordítsa érdekében már számos intézkedést tett a kormány és a most benyújtott törvényjavaslat esetében is azt tekintették fontos feladatnak, hogy mérsékeljék a területi egyenlőtlenségeket, elősegítsék az elmaradottabb területek felzárkózását.
Szavai szerint a mostani javaslat az eddigieknél jóval hatékonyabban működő, áttekinthetőbb területfejlesztési és területrendezési rendszer törvényi szabályozási kereteit határozza meg.
Azt az álláspontot képviselte, hogy ha elfogadják az előterjesztést, erősödne a területi önkormányzatok - a megyei önkormányzatok és Budapest - szerepe a tervezésben és a tervek megvalósításában. Közölte, a kormány kiemelt feladatának tekinti a szubszidiaritás érvényesítését, vagyis hogy a problémákat ott kell megoldani, ahol azok keletkeztek.
Forrás: MTI