Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. április 17.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Év végéig lezárulhat az önkormányzati konszolidáció
Kósa Lajos: mivel a bankok nem éltek a felkínált lehetőséggel, más adósságrendezési megoldást kell kidolgozni

Tárgyalásokat kell kezdeni a Nemzetgazdasági Minisztériummal az önkormányzati rendszer még meglévő adósságának rendezéséről - közölte Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöke 2013. szeptember 10-i budapesti sajtótájékoztatóján. Elmondta: 2014-ben kezdődik a következő költségvetési ciklus az EU-ban, és az uniós programok megvalósítása kerülhet veszélybe, ha az adósságuk miatt az önkormányzatok nem tudják finanszírozni a fejlesztésekhez szükséges önrészt.


Kósa Lajos kifejtette: a jelenlegi kormányzati ciklus egyik nagy feladata az önkormányzatok adósságának rendezése volt, hiszen úgy eladósodtak, hogy az már a működésüket veszélyeztette. Ennek első lépése volt, hogy az állam teljesen átvállalta a megyei önkormányzatok, majd az ötezer lakos alatti települések adósságát, az ötezer lakos felettiekét pedig 40-70 százalékban - emlékeztetett.

A fideszes politikus közölte: mivel az ötezer lakos feletti önkormányzatoknál továbbra is jelentős adósság van, az idei költségvetési törvényben lehetővé tették, hogy ha a tartozás 7 százalékát a bank befizeti a központi költségvetésbe, akkor a teljes adósságot átvállalja az állam az önkormányzattól, így akár az egész adósságállomány átkerülhetett volna az államhoz.

A törvényalkotó ezzel a megoldással abból indult ki, hogy a központi költségvetés sokkal jobb adós, mint az önkormányzat, vagyis egy jobb adós lépett volna a rosszabb helyébe, így a bank jobban járt volna, ezért kellett volna a 7 százalékot befizetnie - magyarázta, hozzátéve, hogy mindez a magyar állam adósságpozícióját nem érintette volna, mert 2010-től az önkormányzatok adósságát a központi adóssághoz kell hozzászámolni.

A fideszes politikus hangsúlyozta: a finanszírozó bankok azonban azt mondták az önkormányzatoknak, hogy csak akkor mennek bele ebbe a megoldásba, ha az önkormányzat kifizeti a 7 százalékot helyettük. Szeptember végéig lehetett volna élni ezzel a lehetőséggel, de nem tudnak olyan esetről, hogy valamely bank jelezte volna, hogy befizetné a 7 százalékot - jegyezte meg.

Kósa Lajos elmondta: ezért szeptember 7-én a kormány benyújtotta a 2013. évi költségvetés módosítására vonatkozó javaslatát, amelyben ezt az adósságkonszolidációs eszközt lezárnák, ez az út a továbbiakban nem lenne járható az önkormányzatoknak. Semmi értelme ennek a módszernek, ha a bankok nem hajlandók fizetni - mutatott rá.

Debrecen polgármestere úgy véli, mivel a bankok nem éltek a felkínált lehetőséggel, másik adósságkonszolidációs megoldást kell kidolgozni. Tárgyalásokat kell kezdeni a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM), hogy rendezhessék az önkormányzati rendszer még meglévő adósságát. Kósa Lajos szerint ez mintegy 650 milliárd forintot tesz ki, ami körülbelül négyszáz, ötezresnél nagyobb lélekszámú település között oszlik meg, s minimum ezer, különböző futamidejű és kockázatú hitelszerződést jelent.

Ezzel kapcsolatban az MJVSZ felkéri a Budapesti Önkormányzatok Szövetségét (BÖSZ) és a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségét (KÖOÉSZ), hogy közösen keressék, és lehetőség szerint november végéig - az NGM-mel, a Belügyminisztériummal és a bankokkal együtt - meg is találják a legoptimálisabb megoldást.

A politikus elmondta: 2014-ben kezdődik a következő hétéves költségvetési ciklus az EU-ban, és az uniós fejlesztési programok megvalósítása kerülhet veszélybe, ha az adósságuk miatt az önkormányzatok nem tudják finanszírozni a fejlesztésekhez szükséges önrészt.

Újságírói kérdésre válaszolva Kósa Lajos elmondta: az adósságuk átvállalásával az önkormányzatok autonómiája, a szubszidiaritás elve nem fog sérülni, és megtalálják a megoldást arra is, hogy a különbséget tegyenek a jól gazdálkodó települések és a súlyosan eladósodottak elbírálása között.

MTI-MP

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu