Négy város vagyongazdálkodását vizsgálta az ÁSZ
Balatonboglár, Kiskunfélegyháza, Ócsa és Polgár esetében is előfordultak kisebb-nagyobb hiányosságok
A vagyongazdálkodás ellenőrzése nélkül nem értékelhető hitelesen egy település pénzügyi egyensúlyi helyzete, ezért az Állami Számvevőszék kiemelten fontosnak tartja az önkormányzati vagyon kezelésének, a vagyonnal való gazdálkodási szabályok betartásának ellenőrzését. A témacsoportos ellenőrzések keretében az ÁSZ most Balatonboglár, Kiskunfélegyháza, Ócsa és Polgár városok önkormányzatainak vagyongazdálkodásáról szóló jelentéseket hozta nyilvánosságra.
Az ellenőrzések keretében az Állami Számvevőszék értékelte az önkormányzatok vagyongazdálkodási tevékenységének és szervezeti kereteinek szabályozottságát, a vagyongazdálkodási tevékenység törvényességét, szabályszerűségét, a vagyon értékének és összetételének változásához kapcsolódó döntések jogszerűségét.
A számvevők azt is górcső alá vették, hogy a belső ellenőrzés segítette-e a vagyongazdálkodás szabályszerűségét, valamint a korábbi külső ellenőrzések által tett javaslatok hasznosulását. Az ellenőrzések mind a négy város esetében a 2007. január 1. és 2011. december 31. közötti időszakra terjedt ki.
Főbb megállapítások
A számvevőszéki jelentések alapján az önkormányzatok a vagyonnal való gazdálkodási tevékenységüket a jogszabályi előírások szerint szabályozták, kivéve Ócsát. A Pest megyei településen ez is hozzájárult ahhoz, hogy az önkormányzat a törzsvagyonába tartozó és a gazdasági társaságának üzemeltetésre átadott víziközmű vagyontárgyait a számviteli nyilvántartásban - helytelenül - forgalomképes vagyonként tartotta nyilván.
A vagyongazdálkodásra vonatkozó jogszabályi előírásokat teljes körűen egyik vizsgált önkormányzatnál sem tartották be. Balatonbogláron és Kiskunfélegyházán az ellenőrzött időszak alatt csupán egy belső ellenőrzést végeztek, ami nem támogatja az átlátható vagyongazdálkodást.
Polgár város önkormányzata esetében a polgármester a jogszabályi előírások ellenére az önkormányzat a többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságának éves beszámolóját és közhasznúsági jelentését nem terjesztette a képviselő-testület elé.
Az ÁSZ az önkormányzatoknál utóellenőrzés keretében vizsgálta a korábbi jelentései hasznosulását is, az említett két településen (Balatonboglár, Kiskunfélegyháza) ezzel kapcsolatban is találtak hiányosságokat a számvevők.
A pénzügyi egyensúlyra kiható kockázatok kezelése és a feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében az Állami Számvevőszék az ellenőrzött önkormányzatok jegyzőinek javaslatokat fogalmazott meg, melyekhez kapcsolódóan - az ÁSZ törvény előírásai alapján - intézkedési terv készítési kötelezettség áll fenn.
A jelentések teljes terjedelemben az interneten a www.asz.hu oldalon érhetők el.
Forrás: ÁSZ