A gyermekellátást közétkeztetéssel kellene megoldani
Gémesi György: a szegény településeken a gyermekétkeztetés máshonnan vonja el a forrásokat
A nyári gyermekétkeztetés állami támogatása mindössze a költségek egy részét fedezi, a programok díja és a pedagógusok bére további terhet ró a településekre. A konszolidáltabb gazdasági helyzetű önkormányzatoknál az önrész előteremtése nem okoz gondot, azonban a szegényebb régiókban a forrásokat máshonnan kell elvonni - emelte ki Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke a Rádió Orient műsorában.
Gödöllő városa gazdasági helyzetének és az uniós támogatásoknak köszönhetően az idei évben másodszorra hívta meg testvérvárosait balatonlellei üdülőjébe. Az önkéntesség és a tolerancia témája körül forgó esemény során 100 gyermek került közelebb egymás tiszteletéhez és elfogadásához.
Az általános iskolás gyermekek étkeztetését a nyári időszakban az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja. Az önkormányzatok által szervezett étkeztetés és táboroztatás minősége és megoldása országrészenként változik. Gémesi György a Rádió Orient műsorában elmondta: a nyári gyermekétkeztetésben résztvevők többnyire a szociálisan nehezebb helyzetben lévők közül kerülnek ki.
„Kelet-Magyarországon sokan azért viszik be gyermeküket a táborokba, hogy legalább napi egy alkalommal meleg ételhez jussanak. A pályázat ennek ellenére csak az étkeztetésre vonatkozik, a programokat és a működési költségeket az önkormányzatoknak önrészből kell előteremteniük" - magyarázta a polgármester.
A MÖSZ elnöke kiemelte: a pedagógusok foglalkoztatása további többletköltséget ró az önkormányzatokra. A pályázat mindössze az étkeztetés egy részét fedezi. A pedagógusokat a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ utasítja, azonban a bérüket nem biztosítja. Gémesi György hangsúlyozta: az ország konszolidáltabb gazdasági körülmények között működő települései esetében a nyári étkeztetés megoldása nem gond. A szegény településeken azonban az önrész előteremtése máshonnan vonja el a forrásokat. „A gyermek korrekt körülmények közötti nyári elhelyezése a lényeg. Az önkormányzatok a legnehezebb helyzetben is igyekeznek biztosítani ezeket a feltételeket" - tette hozzá Gödöllő polgármestere.
Gémesi György kiemelte: a szülő mindössze gyermeke elhelyezését kéri. A kérelmet követően az illető bekerül a táborba és a programok keretébe. Ezt követően az önkormányzat igényli az étkeztetéshez való állami hozzájárulást. A polgármesterek nem tudják előre a pontos arányokat, többnyire az elmúlt évek tapasztalatai alapján nyújtják be igényeiket - magyarázta a közigazgatási rádió vendége. Gödöllő esetében ez évente 30-40 gyermeket és milliós nagyságrendű többletköltséget jelent.
A Rádió Orient vendége különbséget tett a tanévközi és a nyári étkeztetés rendszere között. Az iskolai időszakban 17 milliárdos keretből 4 milliárd jut a hátrányos helyzetű önkormányzatok feladatellátására. Ezzel szemben a nyári étkeztetés finanszírozása más kérdés, minden önkormányzat nyújthat be támogatási kérvényt. A polgármester kiemelte: a gyermekétkeztetés közszolgáltatás, így a jövőben közétkeztetés formájában kellene megoldani. Az önkormányzati tulajdonú cégek munkájában az államnak is részt kellene vennie. „Az étkeztetés az oktatási kultúra része kell, hogy legyen" - mondta.
A nyári étkeztetés és táboroztatás kapcsán Gémesi György Gödöllő önkormányzatának balatonlellei táboráról is beszélt. „A gyerekek hetes turnusokban, százfős csoportokban tudnak pihenni a Balaton partján. Az önkormányzati táboroztatások mellett az idei évben másodszorra testvérvárosainkból töltöttük fel az üdülőt. Érkeztek gyerekek a határon túli magyarlakta országokból, de emellett Lengyelországból, Csehországból, Finnországból, Izraelből és Indonéziából is.
Az uniós forrásból kialakított programok során bemutatkozhattak a gyerekek, tapasztalatot szerezhettek az önkéntesség és a tolerancia témájában" - emelte ki a vendég. A testvérvárosok is nyitottak a magyar gyerekek vendégül látására, augusztusban például Izraelbe utaznak a fiatalok.
„Fontos, hogy a fiatalok korán megtapasztalják az elfogadást, a toleranciát" - hangsúlyozta a polgármester. Hozzátette: a testvérvárosi együttműködéseket élő kapcsolatként kell ápolni. A külföldiek a tábor során megtapasztalhatták a határon túli magyarság helyzetét, megértették a speciális helyzetet. „A tábornak köszönhetően van 100 gyerek Európában, aki már érti, mi a tolerancia és egymás tisztelete" - jelentette ki a vendég.
A közelmúltban lezárult adósságkonszolidációval kapcsolatban Gémesi György elmondta: „összességében egy pici mozgástérbővülést jelent a települések számára, de nem rengeti meg az önkormányzatok bevételeit". Hozzátette: ahol nem volt adósság, ott ígéretet kaptak arra, hogy bizonyos pályázatokon önrész nélkül lehet indulni.
Forrás: OrientPress Hírügynökség