Megtartották az első tanórákat az állami iskolákban
Zavartalanul kezdték meg működésüket a téli szünet után az immár állami fenntartásba került iskolák. Igaz, minden részlet még mindig nincs tisztázva. 2013. január 1-jétől állami fenntartásba kerültek az eddig önkormányzati köznevelési intézmények. A téli szünet utáni első napon, január 3-án a Délmagyarország című lap azt vizsgálta, mit jelent a gyakorlatban a váltás.- Minden eddigi szabály érvényét vesztette, a 10 év alatt kialakított együttműködést újra kell építeni - fogalmazott Kardos Kálmán, a szegedi Nevelési-Oktatási Intézmények Gazdasági Szolgálatának (NGSZ) igazgatója. Az üzemeltetéssel, működésükkel kapcsolatos kérdésekben az általános iskolai, kollégiumi és gimnáziumi igazgatók ugyanis az önkormányzathoz, ezen belül az NGSZ-hez fordulhatnak. Az igazgató elmondta, az első nap zökkenőmentesen indult a szegedi iskolákban, de sok időnek kell eltelnie, amíg minden pontosan kialakul.
Kardos Kálmán elmondta, az iskolák technikai személyzete, így például a gazdasági ügyintéző, a portás, a gondnok, az udvaros, a karbantartó, a hivatalsegéd munkajogilag immár az NGSZ állományába került, ez 209 embert jelent a városban. Másik változás, hogy eddig az NGSZ az iskoláknak csak az 50 ezer forintot meghaladó beszerzéseit, karbantartásait látta el. Tegnap óta azonban az 50 ezer forint alatti, nagy mennyiségben előforduló, kis értékű beszerzések és karbantartások is hozzájuk kerültek, vagyis az iskola működtetését teljes mértékben nekik kell ellátniuk.
- Az iskolákban a szakmai kiadásokat az állam biztosítja a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon keresztül. A vagyon-, illetve iskolaműködtetéssel kapcsolatos kiadásokat pedig nekünk, helyesebben az önkormányzatnak kell fedeznie. Így a krétát az állam, az energiát mi fizetjük. A két külön forrás miatt ki kell alakítani annak az útját, hogy a vitatott esetekben hová soroljuk a költségeket - mondta Kardos Kálmán. A tankerületi igazgatóval, Plesovszkiné Ujfaluczki Judittal abban állapodtak meg, hogy ezt a félévet a közös munka kialakításának szentelik.
Forrás: Délmagyarország