Óvatosak a konszolidációval a békési települések
A polgármesterek többsége örül, mások megvizsgálnák, hol, miért keletkeztek a tartozások
Örömmel, de némileg óvatosan fogadták a Békés megyei településeken a kormány önkormányzati adósság-konszolidációjának tervét. Mint ismert Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban jelentette be, hogy az állam teljesen átvállalja az 5000-nél kisebb lakosú települések adósságát, illetve az 5000-nél nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi - írja a Békés Megyei Hírlap.Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere azt mondta a Békés Megyei Hírlapnak, kedvezőnek tartja a kormány szándékát. Mint mondta, az önkormányzatok eladósodása a szocialista kormányzat nyolc évéhez nyúlik vissza, amikor egyre több feladatot adtak át a településeknek, miközben azok finanszírozását csökkentették. A községek és a városok vezetése számos helyen, így Gyulán is kényszerpályára került ebben az időszakban, hiszen az emberek érdekében a feladatokat finanszírozni kellett, és lehetőség szerint, a pályázati lehetőségekkel élve fejleszteni.
A polgármester leszögezte, lehetett volna a szolgáltatásokat csökkenteni, illetve embereket elbocsátani, de itt, a Tiszántúlon, ahol nagyon ritka egy-egy új gyár átadása, kétszer is meg kell gondolni egy-egy ilyen lépést, hiszen az önkormányzatok szinte mindenütt az egyik legnagyobb foglalkoztatónak számítanak. Dr. Görgényi Ernő kiemelte: nagyra tartja azokat a településeket, amelyek nem adósodtak el, de szükség van a konszolidációra.
Krucsai József, Medgyesbodzás polgármestere azt mondta, örülnek a döntésnek. Mint mondta, polgármesterré választása után tetemes adóssággal vette át a falut. Mostanra, rendkívül szigorú gazdálkodás mellett, elérték, hogy csak egy hosszú lejáratú hitelük van.
Fekete Ferenc, Murony polgármestere szintén üdvözölte az elképzelést, hiszen - mint mondta - segíteni kell az önhibájukon kívül eladósodott önkormányzatokat. Sok más településhez hasonlóan községüknek sincsen adóssága, amit komoly erőfeszítések árán értek el.
Sinka Imre, Békésszentandrás polgármestere elmondta: pozitív dolognak tartja ezt a kormányzati lépést, de nyilatkozni csak akkor kíván, ha az adósságok átvállalásáról szóló határozatot írásban is látja.
Várfi András, Gyomaendrőd polgármestere úgy véli, ha adósságaik 40 százalékát átvállalja a kormány, akkor a város egyenesbe jön, és újabb hasznos beruházásokat tudnak végrehajtani. A településnek egyébként a korábban felvett egymilliárd forintos önkormányzati kötvény még hátralévő részén kívül más adóssága nincs. A kötvényből a pályázatok önerőit biztosították, s kizárólag termelő beruházásokat valósítottak meg belőle.
Siklósi István, Mezőberény polgármestere is úgy látja, hogy ismerni kellene a részleteket az elképzelés pontos megítéléséhez. Mint mondta, nehéz kérdésről van szó, hiszen nem csak az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került, de a felelőtlenül gazdálkodó önkormányzatok is jól járhatnak a kormányzati intézkedésnek köszönhetően.
Dr. Karsai József, Battonya első embere szerint vizsgálni kellene, hogy egy-egy önkormányzat adóssága miből keletkezett. Vannak települések, amelyek két kézzel szórták a pénzt. Mások pedig, mint Battonya is, küszködtek a fennmaradásért.
Forrás: Békés Megyei Hírlap