Megoldást kell találni a folyamat visszafordítására
A települések romló pénzügyi helyzetének javítása érdekében az önkormányzatok 70-80 százaléka be fogja vezetni, vagy már be is vezette a bölcsődei gondozási díjat. A Rádió Orient műsorában Gémesi György elmondta, a települések közötti egyensúly megőrzése miatt Gödöllőn is szükség van a térítési díj kíméletes formájának bevezetése. A polgármester emellett a települések működési problémáiról és a polgármesterek konzultációs rendezvényeiről is szót ejtett. A bölcsődei gondozási díjat a települések 70-80 százaléka be fogja vezetni, vagy már be is vezette - emelte ki Gémesi György a Rádió Orient műsorában. Gödöllő polgármestere elmondta, a település májustól lépteti életbe a gondozási díjat. „A gyermekek bölcsődei bekerülési költségeit korábban 50 százalékban az állami normatíva fedezte. Az új szabályozás azonban a támogatást nem gyereklétszám szerint, hanem eltöltött nap alapján számítja. Így a rezsiköltség változatlansága ellenére kevesebb bevétele lesz az intézményeknek" - emelte ki a polgármester.
Gémesi György elmondta, az elmúlt évben az önkormányzatnak lehetősége volt arra, hogy a bölcsődei étkeztetési támogatásnál nemcsak az alapanyag támogatásba, hanem a rezsiköltségbe is szülői segítséget kérjenek. Ez a rendszer most megszűnik, azonban többletforrásként az önkormányzatok bevezethetik a gondozási díjat. Gödöllő szociális rászorultság alapján vezet be minimális, havi kétezer forintos gondozási díjat. Az érintett szülők több mint 50 százaléka mentességet kap a térítési díj alól. „A települések közötti egyensúly megőrzése miatt nálunk is szükség volt a térítési díj kíméletes formájának bevezetése" - hangsúlyozta.
A szabályozás a jövőben 3 éves kortól kötelezővé tenné a gyermekeknek az óvodát. Gémesi György szerint a fiatal házaspárok nem tehetik meg, hogy az egyikük tovább otthon maradjon a kisbabával. „Az elhelyezés indokolt, azonban problémákat vet fel. Az agglomerációban folyamatosan növekedik a gyereklétszám, a feltételek megteremtésének körülményei még nem tisztázottak. A várólisták miatt sok intézmény nem fogja tudni teljesíteni az elvárásokat" - emelte ki, majd hozzátette a bölcsődefejlesztésre és csoportbővítésre kiírt pályázatok nem fogják megoldani a gondokat.
Esztergom önkormányzatából olyan mértékű pénzkivonás történt, amely szeptembertől el fogja lehetetleníteni a várost - hangsúlyozta a MÖSZ elnöke. Az országgyűlés döntése az intézmények működésének biztosítása érdekében az állami normatíva mellett az önkormányzati forrásokat is elveszi. „Az államosításnak köszönhetően belső biztonság lesz az intézményekben, azonban a lépés nem változtat Esztergom romló pénzügyi helyzetén" - hangsúlyozta.
Az önkormányzati és a járási törvény megszületése kapcsán kialakuló helyzet értékelésére és elemzésére az önkormányzatok sok konzultációt tartanak. Gémesi a MÖSZ elnökeként is elmondta, a szakmai beszélgetések kilátástalannak mutatják a polgármesterek helyzetét. „Magas munkanélküliség és folyamatos elszegényedés érzékelhető. A problémák szétfeszítik az önkormányzat működési területét. Megoldást kell találnunk a folyamat visszafordítására."
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) soron következő eseménye április 19-én kerül megrendezésre. A „Többszintű kormányzás" nemzetközi konferencián, illetve a Magyar Polgármesterek IX. Világtalálkozóján az európai uniós gyakorlatot tekintik át. „A MÖSZ a Régiók Bizottságából hív előadókat. Reméljük, hogy az uniós vélemények hatására vissza lehet lépni a beindult államosítási folyamatban. A világkonferencián emellett azt kívánjuk kibontani, hogy a településeknek milyen esélyeik vannak a felemelkedésre a vidék Magyarországában" - zárta szavait a polgármester.
Forrás: OrientPress Hírügynökség