A MÖSZ és a TÖOSZ üdvözli az OTP példamutatását
Gémesi György továbbra is az önkormányzati hitelállomány egységes konszolidációjának a híve
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) is üdvözli az OTP Bank által bejelentett árfolyam-rögzítéses konstrukciót; utóbbi bízik abban, hogy több pénzintézet is követni fogja a „jó példát". Az önkormányzati szövetségek vezetői azután nyilatkoztak, hogy az OTP vezetői február 29-én bejelentették: a bank árfolyam-rögzítéses konstrukciót indít a svájci frankban kibocsátott kötvénnyel rendelkező önkormányzatok számára.
A programban részt vevő önkormányzatoknak 200 forint/svájci frank árfolyamon rögzítenék a kötvénytartozást, az afölötti adósságrész külön számlára kerülne, amely 3 havi BUBOR plusz 1,5 százalékon kamatozik a kötvény futamidejének végéig. Az önkormányzatok 2014. december végéig, azaz három évig törleszthetik az OTP által felajánlott, kedvezményes 200 forintos árfolyamon a frankkötvényekben fennálló tartozásukat.
Schmitt Jenő, a TÖOSZ elnöke, aki egyben a Somogy megyei Tab polgármestere, örömét fejezte ki, hogy a döntésnek köszönhetően az érintett önkormányzatok gazdálkodása kiszámítható lehet a következő három évben. Közölte: azt remélik, hogy más pénzintézetek is hasonló döntést hoznak, és így a többi település gazdálkodása is tervezhető lehet.
Schmitt Jenő arról is beszélt, a következő lépés a rövid lejáratú hitelek átstrukturálása kell hogy legyen, ehhez pedig - folytatta - a kormányzat döntése kell. A TÖOSZ elnöke már korábban is háromoldalú megállapodást szorgalmazott a kormányzat, az önkormányzati szféra és a bankszövetség között arról, hogyan lehetne átstrukturálni a hiteleket.
Gémesi György, a MÖSZ elnöke is azt közölte, üdvözlik az OTP Bank önkormányzatokat megsegítő „jelentős" bejelentését. Arra hívta fel a figyelmet ugyanakkor, hogy a kezdeményezés átmeneti könnyebbséget nyújthat ugyan az árfolyam-növekedés következményeinek, de végleges megoldást nem jelent. Elmondta, a MÖSZ továbbra is az önkormányzati hitelállomány egységes konszolidációjának a híve, amihez - szavai szerint - szükséges a kormányzati szándék is.
A MÖSZ elnöke arra mutatott rá, hogy ha a települések bevételeit drasztikusan tovább csökkentik, akkor az adósságfizetési kötelezettségben komoly fennakadások lehetnek. Hozzátette: ezért fontosnak tartja a további tárgyalásokat a bankszövetséggel, valamint a többi meghatározó bankkal.
Forrás: MTI