Rém a bajai helyett a jánoshalmi járáshoz tartozna
Közel 800 megkeresés érkezett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM) a járások kialakításáról szóló társadalmi egyeztetés során. A megkeresések körülbelül 50 százaléka arra irányult, hogy az adott település másik járáshoz tartozzon. Ezek közé tartozott Vető Zoltánnak, a Bács-Kiskun megyei Rém Község első emberének levele is, amelyben településének átsorolását kérelmezte, a amelyet a Magyar Önkormányzatok szövetségének (MÖSZ) is eljuttatott.Vető Zoltán, Bács-Kiskun megyei Rém Község polgármestere azért fordult módosításai kérelemmel az illetékesekhez, mert kifogásolja, hogy a KIM tervezete szerint települése a bajai járáshoz lett besorolva, holott már 2011-ben, előzetesen levélben kérték Pintér Sándor belügyminisztert, Tállai András államtitkárt és Navracsics Tibor minisztert, hogy lehetőség szerint településünk a jánoshalmi járáshoz tartozzék, s kérelmünket Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat elnöke, illetve a jánoshalmi kistérség is pártfogólag támogatta.
Az átsorolási kérelmet több tényező is indokolja. Először is, Rém idén január elsejétől csatlakozott a Borota-Kéleshalom körjegyzőséghez. Mindemellett történelmi hagyománya van annak, hogy a régebbi járásrendszereknél Rém - Borota és Kéleshalom településekkel együtt - vagy a kiskunhalasi, vagy a jánoshalmi járáshoz tartozott. Járóbeteg szakellátás területén szintén a 18 kilométerre fekvő Jánoshalmához tartozik a település, ami elérhetőség szempontjából is előnyösebb, hiszen Baja 25 kilométer távolságra van.
Az sem elhanyagolható - derül ki vető Zoltán leveléből -, hogy a jánoshalmi kistérség települései, valamint Rém község is a homokhátság határán található, így közös gondjaink, céljaink vannak a térség élhetősége terén, s Rém község is halmozottan hátrányos helyzetű, hasonlóan a jánoshalmi térség településeihez.
MP