Nem minden település járna jól a tervezett járásokkal
Nem aratott osztatlan sikert településeink körében a Közigazgatási és Igazgatásügyi Minisztérium (KIM) járásokról szóló koncepciója. Legalábbis ez derül ki azokból az észrevételekből, amelyek a Magyar Önkormányzatok Szövetségéhez érkeztek, s amelyeket a MÖSZ fel is használt álláspontja megfogalmazásakor. A beérkezett észrevételek közül most Majs, Edelény és Pusztaszabolcs polgármesterének véleményével ismerkedhetnek meg olvasóink.
Lajosné Pólya Krisztina, a Baranya megyei Majs polgármestere azért fordult a Magyar Önkormányzatok Szövetségéhez, mert a most elkészült járási koncepció kettészakítja mikrotérségük nyolc, ezer szállal egymáshoz kötődő települését. A tervezet szerint ugyanis Lippó, Bezedek, Ivándárda és Sarok a Bólyi járáshoz, míg Nagynyárád, Sátorhely, Majs és Udvar a Mohácsi járáshoz tartozna majd. Ezek a települések a történelem folyamán többször tartoztak azonos hivatali irányítás alá, közös fogorvosuk, logopédusuk van, nem is beszélve arról, hogy a járási határ közbeiktatása akadályozná az olyan együttműködési törekvéseiket, mint például a közös hivatal létrehozása. A polgármester asszony szeretné elérni, ha a döntéshozók mindezeket figyelembe vennék, s lehetővé tennék, hogy a járási rendszerben mind a nyolc település a sokkal könnyebben megközelíthető Mohácsi járáshoz csatlakozhasson.
Pusztaszabolcs a KIM tervezete szerint a Gárdonyi járáshoz tartozna. A Fejér megyei város polgármestere, Czompó István nem ért egyet ezzel, mert véleménye szerint a Dunaújvárosi járáshoz való tartozás sokkal kedvezőbb lenne számunkra a közlekedés szempontjából. Pusztaszabolcsról ugyanis nehéz megközelíteni Gárdonyt, mivel a gépjárművel nem rendelkező lakosok, csak az önkormányzat által finanszírozott, jelenleg még közlekedő Volán Busz járatával tudnak oda eljutni. A busz 7 és 16 óra között, tanítási napokon három, tanítási napokon kívül csak két járatpárral közlekedik, míg Pusztaszabolcs és Dunaújváros között hét vasúti járatpár indul munkaidőben, naponta. Mindemellett autóval is könnyebb megközelíteni Dunaújvárost a 6-os számú főúton vagy az M6-os autópályán. Tekintettel arra, hogy az állampolgárok mindennapi életét jelentősen meghatározó módosításról van szó, Czompó István kéri a fentiek mérlegelését, települése lakóinak érdekében.
A közös gondolkodáshoz Molnár Oszkár, Edelény első embere is csatlakozott. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei város polgármestere egyetért azzal, hogy az edelényi járás székhelye Edelény legyen, hiszen ez a település rendelkezik a térség legnagyobb lakosságszámával, és itt működnek az olyan, járási feladatokat is ellátni hivatott intézmények, mint a munkaügyi központ, a földhivatal, a népegészségügyi szolgálat, a kórház és a járóbeteg-szakrendelő. Emellett a város a térség tömegközlekedési csomópontja is, ami meghatározó szempont a járási székhely által biztosított szolgáltatások elérhetőségének tekintetében. Molnár Oszkár mindemellett szeretné elősegíteni a tervezet olyan irányú módosítását, amelynek eredményeként Boldva és Jósvafő is az edelényi járáshoz tartozhat majd, ugyanis erre kérte a két környező település polgármestere, a lakosság igényére, a történelmi hagyományokra és a közlekedési szempontokra hivatkozva.
MP