Hamarosan helyi pénzzel vásárolhatunk a Balatonnál
Várhatóan március végén kerül forgalomba a Balatoni korona, az észak-balatoni térség helyi pénze, amit január 27-én kezdenek nyomni. Porga Gyula, Veszprém polgármestere tavaly május közepén jelentette be, hogy helyi pénz bevezetését tervezik Veszprémben és térségében. A kezdeményezéshez csatlakozott Balatonalmádi, Balatonfüred és Várpalota, valamint három környékbeli község, Nemesvámos, Litér és Tihany.
Világszerte közel 2300 helyi pénz van forgalomban, Európában a németeknél és Svájcban a legnépszerűbbek a helyi fizetőeszközök. Hazánkban két évvel ezelőtt jelent meg az első helyi pénz: a soproni kékfrankot 2010 áprilisában bocsátotta ki a Ha-Mi Szövetkezet. A forinttal azonos értékű utalvánnyal ma már mintegy 600 elfogadóhelyen lehet vele fizetni, s az elfogadóhelyek egy része 5-15 százalékos kedvezményt ad a vásárlónak kékfrank használata esetén. Az utalványok ellenértékét a Ha-Mi Szövetkezet a Rajka és Vidéke Takarékszövetkezetnél helyezi el betétként.
Ez az ötlet vezérelte a veszprémi és hat környező település önkormányzatát, hogy februártól helyi pénzt bocsássanak ki: a balatoni koronát.
- A nemzetközi tapasztalatok bizonyítják, hogy a helyi fizetőeszköz a gazdasági fellendülés egyik motorja lehet. Ez motivált bennünket, meg természetesen eszmei szempontok is: a helyi pénz erősítheti az emberekben a lakóhelyükhöz való kötődést - nyilatkozta a Szabad Földnek Veszprém polgármestere, Porga Gyula. - Balatonfüred, Balatonalmádi, Tihany, Várpalota, Litér és Nemesvámos csatlakozott a kezdeményezéshez. Reményeink szerint egyre többen csatlakoznak hozzánk, és egyre több elfogadóhely lesz, hiszen ez az alapja a balatoni korona forgalomban maradásának. Az „új pénz" értéke azonos a forintéval, de hogy motiváljuk az embereket, egyes elfogadóhelyek kedvezményeket biztosítanak azoknak, akik koronával fizetnek. Szándékaink szerint az önkormányzati tulajdonban lévő intézmények közül többen tesznek engedményeket, például a Petőfi Színház, az állatkert és a Művelődési Ház. Közgazdasági elemzések szerint 100 forintból mindössze 20 forint marad helyben, a többit máshol költik el az emberek. Alapvetően ezen szeretnénk változtatni - tette hozzá Veszprém polgármestere.
Az ötszázas, ezres, kétezres, ötezres, tízezres és húszezres címletekben megjelenő balatoni korona 40 millió forintos alaptőkével indul hódító útjára, amelyet az érdekelt települések önkormányzatai biztosítanak, a háttérben a veszprémi Kinizsi Bank áll. Az érintettek létrehozták a Balatoni Korona Zrt.-t, amely pénzkibocsátó is egyben - pontosabban: a pénzkibocsátás monopóliuma Magyarországon a Magyar Nemzeti Banké, tehát hivatalosan a helyi pénz csak „készpénzt helyettesítő utalvány" lehet. A balatoni korona forintfedezetének meg kell lennie egy bankban elhelyezve, hogy azt bármikor forintra lehessen váltani.
Forrás: Szabad Föld -MTI