A MÖSZ nem támogatja a járásokról szóló javaslatot
Magyar Önkormányzatok Szövetsége szerint érdemi, szakmai egyeztetésre van szükség a koncepcióval kapcsolatban
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) - az észrevételeiket a szövetséghez eljuttató településvezetők véleményét is figyelembe - véve kialakította álláspontját a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által kidolgozott járás koncepcióval kapcsolatban. A MÖSZ szakemberei számos homályos, illetve elfogadhatatlan pontot találtak a javaslatban, így a szövetség jelen formájában nem támogatja azt.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége észrevételei a Járások kialakítása kapcsán:
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége
- sajnálattal állapítja meg, hogy továbbra sem ismert az, hogy milyen állami feladatok kerülnek a járásokhoz, hol, milyen eszközökkel és szakemberekkel kíván a fenti törekvéseinek megfelelni.
- a járások létrehozásának időpontjához viszonyítva elkésettnek és előkészítetlennek ítéli meg a jelenlegi állapotában a javaslatot, mely további kapkodást és bizonytalanságot eredményezhet.
- elfogadhatatlannak tartja, hogy nem ismert az eredeti célok megvalósulását (költséghatékonyság, gyors állampolgárbarát a jelenleginél jobb ügyintézés) alátámasztó hatás tanulmány.
- nem ért egyet a jelenleg is egy körjegyzőséghez tartozó települések különböző járásba sorolásával, de azt is figyelembe kell venni, hogy január1-től a 2000 fő lakosságszám alatti települések is körjegyzőségeket hoznak létre, ezen igazgatási egységekbe tartozó településeknek is célszerű ugyanazon járáshoz tartozni.
- szükségesnek tartja az átszervezést követően a hozzáértő, gyakorlott szakemberek további foglalkoztatását, ami nagyban meghatározza a feladatellátás biztonságát.
A javaslat nem ad magyarázatot arra, hogy
- miből adódnak és miért szükséges a járások közötti nagy lakosság és település számbeli különbségek. Például Pest megyében, míg Szob járás lakosság száma 12 350, addig Gödöllőé 178.381
- hogyan teljesíthető a célként megfogalmazott települések és a járásközpont közötti maximum 30 km távolság.
- hogyan illeszkednek a járások az önkormányzati törvényben elfogadott 2000 fő alatti települések megszűnő hivatalai után kialakítandó önkormányzati feladatokat ellátó hivatali struktúrához.
- milyen eszközökkel kívánja megoldani a járási székhely megközelítésére irányuló helyi közlekedést, hiszen egyes településekről a járási központ csak nagy nehézségek árán érhetők el.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége fenti észrevételek alapján nem támogatja a járási hivatalok kialakításával, az önkormányzati és állami feladatok szétválasztásával kapcsolatos javaslatot. Szükségesnek tartjuk, hogy a járási hivatalok kialakításával kapcsolatosan kezdődjön érdemi, szakmai egyeztetés a települési önkormányzatokkal a feladat és hatáskörök szétválasztásáról, az önkormányzati hivatalok és a létrehozandó járási hivatalok közötti feladat átadás módjáról és ütemezéséről. Igényeljük, hogy a járási hivatalokról készülő jogszabály-tervezeteket minél hamarabb társadalmi egyeztetésre bocsássák.
Magyar Önkormányzatok Szövetsége