„Az állami monopólium megszünteti a versenyt”
A tervezett új magyar hulladékgazdálkodási törvény végleges szövege alapján dönt majd jövőbeli magyarországi terveiről a Saubermacher osztrák szolgáltató - mondta január 4-én Hans Roth vezérigazgató az MTI-nek. „Meglátjuk, hogy milyen lehetőségek nyílnak majd az együttműködésre" - mondta az üzletember. Úgy fogalmazott, több okból „erősen érintve érzi magát" a parlamentben tavaly év végén benyújtott módosítási javaslat miatt, de „ki kell egyezni" az adott feltételekkel.
Hans Roth hangsúlyozta, nézete szerint az „állami monopólium" egy szolgáltatás esetében sem lehet kedvezőbb a lakosság számára, mert megszünteti a versenyt.
A december 30-án benyújtott törvénytervezet szerint lakossági hulladék átvételét, elszállítását és kezelését 2013-tól csak többségi állami, illetve önkormányzati tulajdonban lévő cég végezhetne. A törvényjavaslat szerint közszolgáltató csak olyan jelentős befolyással bíró gazdálkodó szervezet lehet, amelyben az állam - illetve a települési önkormányzat - a tulajdonosok szavazatának többségével tulajdoni hányada alapján egyedül rendelkezik. Feltétel az is, hogy a társaság tulajdonosaként jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja.
Hans Roth kijelentette, egyelőre nem tud nyilatkozni arról, hogy részt vesz-e majd a Saubermacher olyan vegyes tulajdonú cégekben, amelyek létrehozására a törvénytervezet lehetőséget ad. Jelezte, jelenleg is részt vesznek olyan partnerségben, ahol állami, illetve önkormányzati a többségi tulajdon, de a szavazati jogok kedvezőbbek. „Felmerül a kérdés, hogy igazságosak-e (az új) feltételek" - mondta.
Az üzletember kifejtette: a vállalat 20 éve tevékenykedik Magyarországon, jelenleg hétszáz dolgozójuk van. A két évtized alatt folyamatosan beruháztak és infrastruktúrát építettek ki. „Úgy érzem, sokan megbecsülnek minket Magyarországon" - tette hozzá. Mint mondta, a törvénymódosításról csak keveset egyeztettek velük, és javaslataikat nem vették figyelembe.
A Kurier című osztrák lap január 2-i száma szerint a vállalat egyik regionális cégének már be is jelentették a szerződés felbontását. A másik választási lehetőség - Roth szavai szerint - az lenne, hogy eladják a vállalatot a mérleg szerinti érték feléért. Ez utóbbi lehetőséről úgy vélekedett, hogy az „de facto kisajátítással lenne egyenértékű". Az MTI kérdésére Roth nem kívánt részletekbe bocsátkozni az esettel kapcsolatban.
A grazi székhelyű cégcsoport kilenc országban összesen negyven érdekeltséggel rendelkezik. Magyarországon a Saubermacher Magyarország tizenegy leányvállalatot fog össze, a cég emellett több más vállalatban rendelkezik érdekeltséggel.
A tervezettel kapcsolatban korábban egy másik, Magyarországon jelen lévő osztrák szolgáltató is elégedetlenségének adott hangot. Leo Windtner, az AVE tulajdonosának, a felső-ausztriai EAG-nak az igazgatója december közepén azt mondta a Kuriernak, hogy az ágazat „minden jogi eszközzel" küzdeni fog a hulladékgazdálkodás államosítása ellen. Windtner akkori nyilatkozata szerint az AVE számára 55 millió euró bevételcsökkenést jelentene az új hulladékgazdálkodási szabályozás.
Forrás: MTI