Közel 80 kérdésben döntött a Fővárosi Közgyűlés
Újabb közterület-átnevezések – Emelkedő víz-, csatorna- és szemétdíj – Önálló Szent Margit Kórház
Mintegy 80 előterjesztést tárgyalt meg december 14-i rendes ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Az ülésen a köztársasági elnök, Schmitt Pál kijelentette, hogy nem 23 kerületre felosztott, hanem egységes fővárosra van szükség. Díjemelésekről is döntött a közgyűlés, infláció alatti mértékben drágul jövőre a víz- és a csatornadíj, a kegyeleti közszolgáltatások díja és a kéményseprési díj. Elfogadták a városatyák a jövő évi költségvetés koncepcióját, s határoztak kilenc új utcanévről is.
Schmitt Pál köztársasági elnök együttműködést sürgetett a közgyűlés elején tartott beszédében, mivel - mint mondta - a budapestiek által joggal elvárt fejlesztés csak így valósítható meg. Az államfő kifejtette: Budapest „hatalmas öröklött adósságállománnyal küzd" ugyan, de az - akár a főváros és a kerületek forrásvitája, akár a politikai pártok motivációi miatt kialakult - érdekellentéteket félre kell tenni.
Korábban névtelen közterületek elnevezéséről, illetve egyes nevek megváltoztatásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés. A határozatot 20 igen és 3 nem szavazattal fogadták el, az MSZP nem vett részt a szavazáson. Tarlós István főpolgármester hangsúlyozta, hogy a közgyűlés a kerületek kéréseiről döntött.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés Budapest jövő évi költségvetésének koncepcióját 18 igen, 10 nem szavazattal, két tartózkodás mellett. A jövő évi költségvetési koncepció az idei évhez képest tízmilliárd forintos folyó bevételi kieséssel számol. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes a javaslatban az ideinél sokkal feszítettebbnek nevezi a 2012-es büdzsét; ennek okaként azt jelöli meg, hogy a gazdasági válság folytatódik, ami a bevételi előirányzatokat gyengíti.
A működési kiadások előirányzata a 2011-es 174,3 milliárd forintról 181,4 milliárdra nő, azzal együtt, hogy egyes egészségügyi feladatokra és a tűzoltó-parancsnokságra az állami kézbe adás miatt nem különítenek el forrást. Jelentősen nő a közlekedési és a parkolási feladatokra tervezett összeg, 10,7 milliárdról 20,7 milliárdra, továbbá megháromszorozódnak a cél jellegű működési keretek, így erre 543 millió forint juthat.
Infláció alatti díjemelésekről döntött a Fővárosi Közgyűlés; 2,5 százalékkal fog többe kerülni 2012-ben Budapesten a víz- és a csatornadíj. 3,6 százalékkal emelkednek jövőre a kegyeleti szolgáltatások és a kéményseprő-ipari szolgáltatások díjai, 2,26 százalékkal a szemétdíj.
Tarlós István a Fővárosi Közgyűlés ülésén megköszönte a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságnak (FTP) az elmúlt 16 év munkáját. A parancsnokság január elsejétől állami tűzoltóság lesz.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) részvényeinek apportálásával 15,439 milliárd forintos alaptőke-emelést hajtott végre a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) Holding Zrt.-nél a Fővárosi Közgyűlés. A testület júniusban döntött arról, hogy hat, százszázalékos fővárosi tulajdonú céget (annak üzletrészeit, részvényeit) - Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., Főkert Nonprofit Zrt., Főkétüsz Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft., Főtáv Budapesti Távhőszolgáltató Zrt., Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. - apportálnak a Budapesti Városüzemeltetési Központba.
György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes már akkor jelezte, hogy az FKF Zrt. is a BVK része lesz, a társaság szétválása után. A közterület-fenntartó ügyében október végén döntöttek a képviselők, így megkezdődött a közútfenntartási ágazat leválasztása. A koncepció szerint a BVK által ellenőrzött társaságok közé tartozik majd a később létrehozandó Fővárosi Energiagazdálkodási Kft. is. Emellett arról is döntöttek, hogy a Budapesti Közlekedési Központba apportálják a közútkezelési feladatokat ellátó BKK Közút Zrt.-t, itt az alaptőke-emelés 1,5 milliárd forintnak felel meg.
23 millió forintot kap Budapest Főváros Közterület-felügyelete az állat-egészségügyi (ebrendészeti) szolgálatának megújításához - döntött egyhangúlag a közgyűlés. Az állat-egészségügyi szolgálathoz évente több mint háromezer kutya kerül be, túlnyomó többségük keverék. Az idén 3220-at fogadtak be, közülük 340 visszakerült a gazdájához, az állatvédő egyesületeknek pedig hétszázat adtak át.
Az önállóan működő és gazdálkodó Szent Margit Kórház létrehozását kezdeményezi a fővárosi önkormányzat a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnál, erről 20 igen és 10 nem szavazattal döntött a Fővárosi Közgyűlés. A kórházat 2008 januárjában a Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházai elnevezésű összevont intézménybe integrálták. A megállapodás-tervezet szerint az önálló intézményt 2012. május 1-jétől kellene létrehoznia a minisztériumnak, az ezzel kapcsolatos folyamatok koordinálásába pedig bevonja a főváros szakértőit.
Megszűnik a Pro Cultura Urbis Közalapítvány, melynek feladatait a jövőben a főváros saját intézmény- és támogatási rendszerén keresztül valósítja meg, az erről szóló javaslatot 18 igen szavazattal, 11 nem ellenében fogadta el a közgyűlés. A közalapítvány fenntartását és finanszírozását az önkormányzati költségvetés a továbbiakban nem teszi lehetővé, ugyanakkor az alapító okiratban célként meghatározott, önként vállalt közfeladat megvalósítása más módon, a meglévő fővárosi intézmény- és támogatási rendszer keretében is megvalósítható - áll a Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztésben.
Forrás: budapest.hu