Gyorsítani kell az uniós pénzek felhasználását
ÁSZ-tájékoztató az EU-s támogatások 2010. évi felhasználásáról
Megjelent meg az európai uniós támogatások 2010. évi felhasználásának ellenőrzéséről szóló Tájékoztató. Az ÁSZ a Tájékoztatóban néhány kiemelt indikátor mentén és azok értékelése útján mutatja be az elmúlt évek főbb tendenciáit, többek között Magyarország támogatás-felhasználását (abszorpciós képességét), nettó pozícióját, a támogatások feltételrendszerét, valamint a szabálytalanság-kezelést, s felhívja a figyelmet az uniós források gyorsabb és eredményes felhasználásának szükségességére.
Magyarország az előcsatlakozási időszaktól kezdve mindig pozitív pénzügyi egyenleget könyvelhetett el az uniós büdzsével szemben. A Magyar Köztársaság költségvetésében megjelenő uniós kapcsolatokhoz tartozó támogatások fokozatos növekedést mutattak a 2004-2010 közötti időszakban a 2004. év közel 127 milliárd forintja 2009-ben megközelítette a 870 milliárd forintot, és 2010-ben elérte az 1 032 milliárd forintot.
A 2004-2006-os időszakra vonatkozó Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) végrehajtása pénzügyi szempontból eredményesnek értékelhető, a keretet 99,1 százalékban felhasználták. Az NFT forrásaiból jelentős eredményeket értünk el a munkahelyteremtés, az emberi erőforrás minőségi fejlesztése, a környezetvédelem és a közlekedés területén, azonban nem javult a régiók közötti gazdasági-szociális különbségek helyzete.
A programzárások tapasztalatai is rámutattak, hogy kiemelt figyelmet kell fordítani a szabálytalanságok lehető legnagyobb mértékű feltárására, nyomon követésére és az adósságmenedzsment hatékony működtetésére, valamint az uniós támogatásokból megvalósult projektek kötelező működési monitoringjára.
A 2007-2013-as uniós költségvetési periódus Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Operatív Programjainak előrehaladása jelentősen elmarad az időarányostól. Bár a keretek több mint felét lekötötték, kifizetés azonban csak a keret 17 százalékára történt.
A Tájékoztató az Állami Számvevőszék honlapjáról (www.asz.hu) tölthető le.