Minden lehetséges összeget bérekre kell fordítani
Az egészségügyi intézmények adósságállományának átvételével kapcsolatban még meg kell találni a megfelelő középtávú koncepciót, de a tudatos adósságkezelés feltételrendszere már előállt - hangsúlyozta Szócska Miklós november 17-én, Budapesten, a XXIII. Egészségügyi konferencián. Az egészségügyért felelős államtitkár az ellátórendszer átszervezéséről, adósságának kezeléséről, az intézmények átvételéről, az ezzel kapcsolatos jogalkotási folyamat állásáról beszélt.A megyei és fővárosi intézmények átvételével kapcsolatban Szócska Miklós kiemelte: a kormány az intézmények átvételével egyidejűleg gondoskodik azok szállítói tartozásállományának rendezéséről is. Az átadás-átvételt a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet vezeti, az intézmények a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz kerülnek. Az átvétel a 2011. december 31-i állapot szerint történik meg, az új rendszer 2012. május 1-jén lép hatályba.
Az egészségügyi dolgozók bérével kapcsolatban nyomatékosította, hogy minden lehetséges összeget a bérekre kell fordítani. Ez azt jelenti - mutatott rá -, hogy a bevételi forrásokat, így a népegészségügyi termékdíj bevételeinek nagy részét is erre fogják fordítani. Ebben az évben ez 2,4 milliárd forintot jelent, jövőre 15 milliárddal kalkulál a tárca. Ezeket az összegeket a pótlékok emelésére szánják, továbbá uniós forrásokból körülbelül 9 milliárd forintot fordítanak erre a célra. Arról, hogy az összeget milyen formában juttatják vissza a dolgozókhoz, szakmai egyeztetést kezdeményez az államtitkárság - fűzte hozzá. Az államtitkár kijelentette: összesen 40 milliárd forint jut bérfejlesztésre.
Szócska Miklós elmondta: várhatóan decembertől társadalmi vitára bocsátják azt az új ösztöndíjprogramot, amely a szakdolgozókat, a szakorvosokat és a rezidenseknek azon részét is érinteni fogja, akik a mostani ösztöndíjprogramról lemaradtak. Hozzátette: kétszáz fölött van azoknak a rezidenseknek a száma, akik nem fértek már be a Markusovszky Lajos Ösztöndíj-keretbe.
Az államtitkár az ösztöndíjakkal kapcsolatban rámutatott: dolgoznak azon, hogy a rezidensi ösztöndíj alapot folyamatosan fel tudják tölteni. Kiemelte: néhány éven belül szeretnék kiterjeszteni a programot. A rezidenseknek azt ajánlotta, hogy a tárcával közösen tartsák meg országjárásukat, és együtt keressék fel a városok vezetőit. Tudom - fogalmazott Szócska Miklós -, hogy az ösztöndíjprogramok is átmeneti megoldásokat nyújtanak, de át kell vészelni a gazdasági válság okozta nehéz időket.
Az államtitkár prezentációjában bemutatta az átfogó alapellátási program részeit, beszélt az eszköz-finanszírozás bevezetéséről, az indikátorrendszer megerősítéséről valamint a teljesítmény-finanszírozás megjelenéséről - tudósít a kormany.hu.