Üzleti jelentést kell készíteni az önkormányzatoknak is
A Számviteli törvény értelmében a GRI-G4 és az ISO 26000 előírásainak megfelelő jelentést kell készíteni minden érintett vállalatnak és települési önkormányzatnak 2017. január elsejétől. A kötelezővé tett dokumentumot nem szabad összekeverni azzal a két-három oldalas üzleti jelentéssel, amelyet korábban a könyvelők készítettek – hívta fel a figyelmet a Rádió Orienten Pszathasz Judit, a kérdés szakértője.
Az üzleti jelentés megírásának kötelezettségét az hívta életre, hogy az Unióban kötelezővé tették a GRI G4-nek való megfelelést. A magyarországi elnevezésből félreértés adódik, mert könnyen összekeverhető azzal a két-három oldalas üzleti jelentéssel, amelyet korábban a könyvelők készítettek – hívta fel a figyelmet Pszathasz Judit.
A GRI G4 nem csak arra tér ki, hogyan épüljön fel a jelentés, hanem egyéb komoly kérdéseket feszeget, például: a munkakörülményeket, az egészségvédelmet, a férfiak és nők helyzetét, a beszállítók megválogatását, valamint azokat a kritériumokat, amelyek alapján egy cég felső vezetője lehet valaki. Taglalja a vezetés és az alkalmazottak közötti fizetéseltérést, valamint azt, hogy GYES után vissza lehet-e térni egy munkahelyre. Azt is vizsgálja, hogy az országon belül egyes területeken ugyanaz a munkakör milyen fizetési különbséget mutat, vagy a magyarországi fizetés a hasonló külföldi munkakörökhöz viszonyítva milyen mértékben tér el.
A törvény azokra írja elő kötelezően az üzleti jelentés elkészítését, akik hatmilliárdos éves forgalom felett teljesítenek.
A vállalatok és gazdasági társulatok mellett azoknak is el kell készíteniük, akik uniós pályázatokon vagy közbeszerzésen szeretnének indulni, illetve települések esetében nélkülözhetetlen a településfejlesztési pályázatokhoz – ismertette a szakember az üzleti jelentések bevezetésével kapcsolatban. A továbbiakban megtudtuk, hogy
a társadalmi felelősségvállalásban akkor lesz kiemelkedő egy vállalat, ha az üzleti jelentésben előírt pontokra úgy tud válaszolni, hogy büszkék lehessünk rá: kiemelkedik fizetésben, termékminőségben, szolgáltatásminőségben, az önkormányzatok településfejlesztésében, közlekedésfejlesztésben, munkahely teremtésben.
Nagyon kényes terület, hogy mennyire tükrözik az üzleti jelentések a valóságot.
Az elkészítéshez célszerű alkalmazni egy PR-ost, aki belelát a vállalat minden iratába, és titoktartási szerződést köt. Mivel vállalatnak vagy települési önkormányzatnak dolgozik, ezért tilos negatív hírnévkeltést generálnia. Nagyon vékony mezsgyén kell végigmennie, hogy a releváns adatot adja meg, de ugyanakkor olyan hátteret teremtsen, hogy a bizalmat növelje a vállalat iránt. Egy jó üzleti jelentés tartalmazza, hogy a vállalat tisztában van a hiányosságával, ezért a következő évi stratégiájába beleépíti azt, hogy ezen javítson. Így őszinte is, és releváns adatot is megad, ezáltal bizalmat erősít, és nem ront hírnevet.
A GRI G4-ben megadott sorrend alapján kell felépülnie a jelentéseknek. Ha mindenki egyforma felépítést követ, akkor könnyű megtalálni az információkat, nem kell végigolvasni egy nagyon hosszú jelentést. Másrészt ez azért is fontos, mert nagyon sok olyan leányvállalat van, amelynek az anyavállalata más országban található. Mivel minden vállalatnak külön-külön el kell készítenie a jelentését, azok összehasonlíthatatlanok lennének, ha mindegyik más felépítést követne. A szakértő kiemelte, hogy a települések esetében óriási eltérések tapasztalhatók.
A kevésbé fejlettek körében állandóan felmerül a kérdés, hogyan lehetne fejlődni, és az is kérdés, hogy mit csinálnak jobban azok a települések, amelyek szárnyalnak. Ha minden település elkészíti az üzleti jelentését, és ha az pontos adatokat tartalmaz, akkor lehet, hogy a PR-os rájön arra, hogy mit csinálnak rosszul. Ebből kiindulva el tud indítani egy új stratégiát, amellyel a település fejleszthető.
Az üzleti jelentések elkészítését gyakran a vállalati könyvelőkre bízzák. Ő azonban nem ért ezekhez. Ez egy sokkal komplexebb feladat, amire nincsenek felkészítve. A jó jelentés elkészítéséhez szakember kell, akinek a díját nem szabad megspórolni, mert a jelentés hiányában nagy büntetés jár, illetve vissza kell fizetni a pályázaton elnyert pénzeket. Egy jó jelentéssel a település az imázsát is növelheti, amiből csak előnye származhat a későbbiekben. Nem lehetett tehát kikerülni, hogy képzések induljanak annak érdekében, hogy megfelelő szakemberek álljanak rendelkezésre – zárta a beszélgetést Pszathasz Judit.
/Forrás: orientpress.hu/