Mi lesz a kétezer fő alatti kistelepülések sorsa?
Gémesi György szerint a falvaink olyan értékeket hordoznak, amelyeket egy nagyváros nem tud biztosítani az embernek
Magyarországon a községek több mint kétharmada kétezer fő alatti. Sokuknál a népességfogyás mellett az elvándorlás is komoly problémát jelent, miközben évről évre egy városnyi emberrel csökken hazánk lélekszáma – közölte a Rádió Orient műsorában Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke.
2015-ben mintegy 20-22 ezer emberrel kevesebb született, mint 2014-ben. Minden évben egy városnyi emberrel csökken Magyarország lélekszáma. Másik jellemző folyamat a falvak elnéptelenedése, mivel az emberek a városokba költöznek – mutatott rá Gémesi György.
Ennek hátterében az áll, hogy a falvakban kevesebb a lehetőség és rosszabb az infrastruktúra: nehezebb a megközelíthetőség, a közlekedés és a megélhetés. Mint mondta, ha a folyamat nem lassul le, akkor kiürül a magyar vidék, ami azért nagy baj, mert annak ereje a kistelepülésekben rejlik.
A 2000 fő alatti lélekszámú helységekben élők művelik az ország földterületének közel felét. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gémesi György hozzátette, az ilyen közösségek nagy része mezőgazdasági területen fekszik – és éppen itt van a probléma gyökere, ugyanis vissza kellene fordítani a káros folyamatot. A falvak felszámolása nem jó megoldás, hiszen a magyar kulturális örökség részét képezik.
Olyan értékeket hordoznak, amelyeket egy nagyváros messze nem tud biztosítani az embernek. A jövőben az érdekvédelem szempontjából keményebb hangot fogunk megütni, mert a 2000 fő alatti települések jövőjét nem látjuk tisztán” – zárta szavait Gémesi György.
A beszélgetés itt hallgatható meg.
Forrás: OrientPress Hírügynökség