Mindenki egyetért a polgármesterek béremelésével
Ha a kormány is jóváhagyja, a jelenleginek a duplájára emelkedhet az 500 fő alatti települések polgármestereinek fizetése
Ha a kormány biztosítani tudja a forrást a kistelepülési polgármesterek bérének emeléséhez, akkor rendeződhet az érintett falvak vezetőinek helyzete. Ötpárti egyeztetésen született ugyanis egyezség arról, hogy az 500 lakos alatti települések polgármestereinek bére a jelenlegi duplájára emelkedhet – írja a Magyar Idők.
Megszületett a megállapodás a parlamenti pártok között arról, hogy miként rendezzék a kistelepülési polgármesterek bérét – közölte a Magyar Időkkel Boldog István a 2016. november 7-i újabb ötpárti egyeztetés után. A fideszes képviselő korábbi javaslata úgy változna, hogy a megállapodás alapján a béremelés költségét nem az önkormányzatoknak kellene kigazdálkodniuk, hanem a központi költségvetés biztosítaná a szükséges forrásokat.
Másrészt megegyeztek arról is, hogy az 500 fő alatti települések polgármestereinek bére nem a másfélszeresére, hanem a jelenlegi duplájára emelkedne.
„Mivel a béremelés érintené a központi költségvetést, így a javaslatot a kormánynak jóvá kell hagynia. Magam a lehetséges módosítás tervezetét átadtam Kósa Lajosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének, aki az ügyben a miniszterelnökkel és a kormánnyal tárgyal. Bízunk benne, hogy a kormány tudja vállalni a béremelés fedezetét a következő évek költségvetésében – tette hozzá Boldog István. Szerinte akár már ezen a héten lehet előrelépés az ügyben.
A politikus kitért arra is: ha a kormány támogatja a javaslatot, akkor azt közösen terjesztik be, a többi párt csatlakozik majd a módosító indítványhoz. Reményei szerint január elsejével hatályba léphet a változtatás, amit azért is fontosnak tart, mert 2139 olyan település van az országban, ahol 1500-nál kevesebb élnek. Az 500–1500 lakosú települések polgármestereinek fizetése szintén nő, 25 százalékkal.
Emlékezetes, az 1500-nál kevesebb lakosú települések polgármestereinek bére akár 50-100 ezer forinttal is csökkent a legutóbbi önkormányzati választás után. Egy-egy település vezetőjének bére emiatt kevesebb lett, mint a saját beosztottjának fizetése. A bércsökkentés után volt olyan polgármester, aki távozott tisztségéből, de az sem volt ritka, hogy falvakban választások maradtak el, mert senki nem akarta jelöltetni magát.
A helyzet rendezésére Boldog István már tavaly indítványt nyújtott be, de azt december középen nem fogadta el az Országgyűlés. Ezt az ellenzék többek között azzal indokolta, hogy a béremelés költségét nem az önkormányzatoknak, hanem a központi költségvetésnek kell biztosítania. Boldog István az önkormányzati törvény módosítására tett mostani javaslatát májusban nyújtotta be az Országgyűlésnek.
Forrás: Magyar Idők