Budapest belvárosa a fekete folt a bűnügyi térképen
Már nem Józsefváros a legveszélyesebb környék – A főváros belső városrészekben főképp a turisták vonzzák a tolvajokat
A fővárosban sokkal több bűncselekmény történik, mint a vidéki településeken, míg Budapesten tízezer emberre tavaly több mint 500 regisztrált eset jutott, a vidéki településeken ez a szám 300 volt – írta a HVG. A cikkből az is kiderül, hogy Budapest belvárosa vezet a bűnügyi statisztikában, és a hírhedt VIII. kerületet még Terézváros is megelőzi.
A belső városrészekben főképp a turisták vonzzák a tolvajokat, ugyanakkor a szórakoztató negyed vendéglőinek környékén egyre inkább terjed a kifosztás, zseblopás és a garázdaság. Tavaly az V. kerületben a testi sértések száma ötven százalékkal, a garázdaságoké több mint hatvan százalékkal emelkedett, emellett a Belvárosban van a legtöbb pénzintézet székhelye, az ott elkövetett gazdasági bűncselekményeket a nyomozóhatóságok a kerületben indított vizsgálatok között szerepeltetik, ami ugyancsak rontja az ottani bűnügyi statisztikákat.
Meglepő lehet, hogy a Józsefváros csak harmadik a veszélyes kerületek listáján, mégis ott lakik a legtöbb, százhetvennégy regisztrált bűnelkövető, és ott követték el tavaly a legtöbb emberölést is. A kimutatások az adott évben befejezett nyomozásokra épülnek, ez alapján a kerületben mindössze öt gyilkosság ügyében zárták le tavaly a vizsgálatot.
Az elemzés szerint akkor számít jó közbiztonságúnak egy kerület, ha a regisztrált bűncselekmények száma nem haladja meg a háromszázat. Ez alapján tavaly tíz fővárosi kerület – a III., a IV., a XII., a XV., a XVI., a XVII., a XIX., a XX., a XXI. és a XXII. – tekinthető biztonságosnak.
A HVG a nyomozások felderítéséről azt írta, hogy a személyek elleni erőszakos bűncselekményeket általában nagy arányban felderítik, de a tulajdon elleniek esetében kevésbé biztatók az eredmények. A betörések esetében mindössze három kerület van, ahol az eredményes nyomozások aránya eléri a tíz százalékot, és van olyan városrész, ahol ez az adat csupán háromszázalékos, ami a két évvel ezelőtti egy százalékos szinthez képest jónak számít.
Forrás: HVG – Magyar Hírlap