Szerződések hiányában bírságra lehet számítani
A feladatellátási kötelezettség elmulasztása esetén büntetésre számíthatnak az önkormányzatok
Ellenőrzései során gyakran tapasztalja a hulladékszállítás és az orvosi ügyelet ellátásával kapcsolatos szerződések hiányát a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Törvényességi Felügyeleti Osztálya. A feladatellátási kötelezettség elmulasztása azonban komoly bírság kiszabásával is járhat – hívta fel a figyelmet a Rádió Orienten Katona Károly főosztályvezető-helyettes.
Szerződések hiányában bírságra lehet számítani
A helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletét látja el egyrészt hivatalból, másrészt bejelentések által a Törvényességi Felügyeleti Osztály. Ehhez az önkormányzati képviselőtestületi és bizottsági ülésekről készült jegyzőkönyvet a települések kötelesek elektronikus úton beküldeni vizsgálatra a kormányhivatalhoz. Emellett, mint arra Katona Károly felhívta a figyelmet, a beszámolókat a nemzeti jogszabálytár felületére is fel kell tölteniük az önkormányzatoknak.
Az ellenőrzések során gyakoriak a feladatellátási kötelezettség elmulasztásával kapcsolatos ügyek – mondta a főosztályvezető-helyettes, példaként említve a hulladékszállítás és az orvosi ügyeletre vonatkozó szerződések hiányát. „Ilyen esetekben felszólítjuk az önkormányzatot a szerződés pótlására, amennyiben ennek nem tesznek eleget, úgy a bíróság kötelezi a hivatalokat a szerződések megkötésére” ‒ mondta. Hozzátette: hiányosság esetén a kormányhivatal minimum 36 850 forintos bírságot, de ennek akár a tízszeresét is kiszabhatja. „Mi azonban csak olyan esetben bírságolunk, amikor a szerződés megkötésének hiánya emberi mulasztásra vezethető vissza” ‒ mondta.
Kötelező oktatás a képviselők számára
Az országban elsőként Jász-Nagykun-Szolnok megyében került sor arra, hogy a kormányhivatal nevezzen ki alpolgármestert. Erre 2014 óta van lehetőségük a hivataloknak abban az esetben, ha a települési képviselő-testület nem egyezik meg az alpolgármester személyében. Emellett fontos változás volt, hogy megválasztásukat követően valamennyi önkormányzati képviselőnek részt kell vennie a kormányhivatal által szervezett oktatáson a kinevezését követő három hónapon belül. „Az elmúlt időszakban több időközi választás is volt a megyében, természetesen az így megválasztott képviselőknek is szervezünk majd oktatást” ‒ hívta fel a figyelmet Katona Károly.
A képviselőknek nem lehet köztartozásuk
Az önkormányzati képviselőknek sem az állammal, sem az önkormányzattal szemben nem lehet köztartozásuk. Hatvan napon túli tartozás esetében a képviselő megbízatása automatikusan megszűnik.
Forrás: OrientPress Hírügynökség