Milliárdos kormányzati segítség a településeknek
Nyolcvanhárom önkormányzatnak összesen több mint 1,1 milliárd forint vis maior támogatást ítélt oda a napokban a Belügyminisztérium. A tárca szeptember 19-én arról döntött, hogy nyolc, jégeső által sújtott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település 102 millió forintot kaphat: ebből 32,4 millió forintot a védekezésre és 69,6 millió forintot a helyreállításhoz használhatnak fel önkormányzati ingatlanoknál – írja a Magyar Idők.
A legnagyobb segítséget, 33,5 millió forintot Rozsálynak ítélték oda, Méhtelek 21 millió, míg Nagyhódos 17,3 millió forintot kapott, a legkisebb, 2,1 millió forintos támogatást pedig Kishódosnak adták. Emlékezetes, június 21-én tizenhárom szatmári települést sújtott jégeső, a természeti csapásban körülbelül ezer, nagy részben önkormányzati ingatlan rongálódott meg. A jégkár nemcsak az ingatlanokat érintette, az uborka- és gyümölcsültetvények mellett a gabona is károsodott.
Három nappal később, szeptember 22-én a Belügyminisztérium arról döntött, hogy további 75 település összesen 1 milliárd 15 millió forint vis maior támogatásban részesül. A segítség szinte minden megyét érint. Néhol csak egy-egy település kapott támogatást, de például Pest megyében 16, Zalában 13, Baranyában 10, míg Borsod-Abaúj-Zemplén és Fejér megyében 8-8 önkormányzat jutott forráshoz.
Ami a támogatott célokat illeti, az érintett települések többek között út, híd, partfal vagy éppen támfalomlás helyreállításához, valamint ár- és belvízvédelmi létesítmény rendbehozatalához kaptak támogatást. A legnagyobb összeget, 90 millió forintot a Pest megyei Verőce önkormányzatának adták, de több mint 66 millió forint segítséget kap a szintén Pest megyei Szada és csaknem 50 millió forintot a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Múcsony is.
A vis maior olyan, alapvetően a természeti erők által okozott esemény, amelynek bekövetkezése előre nem kiszámítható, és jellemzően az emberi beavatkozás kevés ahhoz, hogy elhárítsa. Vis maior támogatás az önkormányzatoknak, valamint kistérségi társulásoknak nyújtható, a védekezési többletkiadás, valamint a kötelező önkormányzati feladatot ellátó önkormányzati ingatlanokban esett károk részbeni helyreállításának támogatására. Azokat a kérelmeket nem támogatják, amelyek esetében a védekezési költségek biztosítása és a jelzett károk helyreállítása az önkormányzattól a rendelkezésére álló források alapján elvárható.
Forrás: Magyar Idők