Törvénymódosítás várható a védőnői béremelésért
A kormány így kötelezné az önkormányzatokat arra, hogy a megemelt béreket meg is kapják az érintettek
Januárig visszamenőleg megkaphatják a védőnők a részükre biztosított béremelés teljes összegét – a Magyar Idők értesülései szerint ezt tartalmazza az az előterjesztés, mellyel a kormány kötelezné az önkormányzatokat, hogy a védőnői tevékenység finanszírozására jutó 30-35 ezer forintos pluszforrásnak ne csak 12 százalékát juttassák el az érintetteknek.
Törvénymódosító javaslattal kötelezné a kormány az önkormányzatokat arra, hogy a védőnőknek biztosított megemelt béreket meg is kapják az érintettek – értesült a Magyar Idők. A lap úgy tudja, az előterjesztés elfogadása esetén a védőnői szolgálatok szeptembertől kötelesek lesznek teljesítményük 2016. július hónaphoz viszonyított finanszírozási növekményét a védőnők díjazására fordítani. Ezen kívül a védőnői szolgáltató a 2016. január 1-je és 2016. augusztus 31-e közötti időszakra visszamenőleg 2016 augusztusában utalványozott összeget is köteles a védőnő egyszeri kiegészítő díjazására fordítani.
A Magyar Idők nemrég írt arról, hogy a védőnői tevékenység finanszírozására jutó 30-35 ezer forintos pluszforrás megérkezett ugyan az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral szerződött munkáltatókhoz – önkormányzatokhoz, kórházakhoz –, ennek csak a 12 százalékát kötelesek a munkáltatók odaadni a dolgozóknak, ami bruttó pár ezer forintos növekedést jelent. Vagyis a védőnők a kormány által béremelésre szánt összeg töredékét kapják csak kézhez. A napilap által megismert módosítási javaslat szerint a jövőben jogszabály kötelezné a munkáltatókat arra, hogy a központi költségvetésből utalt kétmilliárd forintot teljes egészében erre fordítsák.
A Magyar Idők kormányközeli forrása a lapnak nyilatkozva azt mondta: a védőnői ellátás finanszírozása a védőnői szolgálatokat érinti, a védőnők díjazásukat az említett egészségügyi szolgáltatóktól kapják, rendszerint azok alkalmazásában állnak. „Bár a finanszírozási díj megemelését az az egyértelmű kormányzati szándék képezte, hogy az alapellátásban dolgozó egészségügyi dolgozók, így a védőnők jövedelme is növekedjen, a fentiek alapján mégsem minősül a „klasszikus” értelemben vett béremelésnek. A védőnők esetében az ágazat által tervezett bérnövekményre fordítandó támogatás nem egységesen jelent meg a bérükben, melynek oka, hogy feladatellátásban jelent meg a pluszforrás, így a szolgáltatók nem a teljes összeget és nem egységesen fordították a bérek növelésére” – fogalmazott.
Ismert: az EMMI egészségügyért felelős államtitkársága a hónap elején jelentette be, hogy az előző évhez hasonlóan 10 milliárd forintot kapnak a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, ezen felül 2 milliárd forintot az alapellátásban dolgozó fogorvosok, és ekkora összeg jut a védőnőknek is. A pluszforrás idén január 1-től jár, a pénzt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár július 29-én visszamenőlegesen, egy összegben elutalta.
A döntésnek köszönhetően a háziorvosoknak és a házi gyermekorvosoknak praxisonként idén is átlagosan 130 ezer forinttal jut több havonta, míg a védőnők és az iskolai védőnői szolgálatok esetében 30-35 ezer, a fogorvosi praxisok esetében pedig 50-55 ezer forint havi többletbevételt jelent majd az emelés.
Forrás: Magyar Idők