Semmelweis sem akaratuk ellenére mentett anyákat
A Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetségének nyilatkozata
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár költségvetése hosszú idő után pozitív egyenleget mutat. Hivatalos magyarázat szerint ez az alacsonyabb táppénz-kiadásoknak, illetőleg a gyógyszer gyártók jelentősebb befizetéseinek köszönhető. De vajon valóban csak ennek köszönhető ez a „kedvező" helyzet? Erre a kérdésre keresi a választ az alábbiakban a Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége.
Időközben 140 milliárdra duzzadt a kórházak beszállítók felé fennálló adóssága. Az állami és önkormányzati tulajdonban lévők egyaránt tartoznak. A béremelés elmaradása miatt folyamatos az orvosok és a szakdolgozók elvándorlása az országból, a várólisták pedig egyre hosszabbak.
A nyilatkozatok szerint az egészségügyi államtitkárság az említett megtakarítás 37 milliárdját a Semmelweis Terv megvalósítására kívánja költeni. Most már csak az a kérdés, hogy vajon mi tartozik a sokat hivatkozott tervbe? Ugyanis eredetileg a kórházak és szakrendelők totális államosítása ugyanúgy nem volt a terv része, mint a gyógyszerkassza 120 milliárdos csökkentése. Avagy minden egészségüggyel kapcsolatos ötletelés a jövőben automatikusan a Semmelweis Terv részének lesz majd tekinthető?
A Szövetség az Egészségügyért - Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetségének véleménye szerint a pénz elosztásáról - ha az egészségügyben dolgozókkal rendszeresen nem is konzultálnak -, a járulékfizetők- és a beteg szervezetek képviselőivel egyeztetni kellene. Természetesen az egészségügy nagyobb mértékű átalakításáról is. Ugyanis Semmelweis Ignác az anyák életét sem akaratuk ellenére mentette meg. Ha volt is konfliktusa saját kollegáival, betegeivel a kölcsönös bizalom és segíteni akarás alapján járt el.
Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége