Első két alkalommal ingyenes a kéményellenőrzés
Településeink többségében már a katasztrófavédelem szakemberei végzik a kéményseprői feladatokat
Július elsejétől Magyarország tizenöt megyéjének 1835 településén a katasztrófavédelem kéményseprői ellenőrzik a kéményeket ingyenesen. Amennyiben azonban a tulajdonost az első két alkalommal nem találják otthon, a harmadik próbálkozásra már kiszállási díjat kell fizetni.
Július elsejétől a kéményseprő-ipari szakterületet jelentős változás érte, az év második félévétől a katasztrófavédelem kéményseprői ipari szerve szolgáltatóként jelent meg a piacon. Az ország 15 megyéjének összesen 1835 településén már a katasztrófavédelem kéményseprői ipar szervének munkatársai, szakavatott kéményseprők végzik a kéményseprői szolgáltatást. A kötelező kéményellenőrzés és tisztítás térítésmentes lesz.
Az első két alkalom díjmentes, ezért arra kérik a lakosságot, hogy a szolgáltatóktól függetlenül biztosítsák a lehetőséget, hogy az első két alkalommal bejussanak a kéményseprők, és le tudják ellenőrizni a kéményeket. Ha harmadjára is ki kell menniük a kéményseprőknek, akkor azért már kiszállási díjat kell fizetni.
A kéményeket és a tüzelő fűtőberendezéseket fontos rendszeresen szakemberekkel ellenőriztetni, mert ezek meghibásodása nem csak azt jelenti, hogy nem működik a készülék, nem lesz fűtés a lakásban, vagy rosszul működik, és ezért több energiát használ el a működése, hanem veszélyeket is rejthet magában. Akár szénmonoxid mérgezést is szenvedhetünk a meghibásodott készülékektől.
A szilárd-égetésű készülékeket 15-20 perc alatt megvizsgálják, de a tulajdonos is segíteni tudja a kéményseprők munkáját azzal, hogy előre elhúzza az útban lévő bútorokat, szabaddá teszi az ajtókat, kinyitja a padlásajtót. Nyílt égésterű gáztüzelésű készülékeknél a legtöbb hiba a légutánpótlásban lehet.
A szakember szénmonoxidmérők használatát is javasolja, hiszen előfordulhat, hogy a színtelen, szagtalan gáz visszaáramlik a lakótérbe. Ha hirtelen megfájdul a fejünk, hányingerünk lesz, és alig tudunk mozogni, akkor azonnal nyissuk ki az ablakot, hívjunk segítséget, mert több mint valószínű, hogy szénmonoxid-mérgezést kaptunk.
Forrás: MTI