Sok segítséget kaptak a jégkár sújtotta települések
A két héttel ezelőtti természeti csapás következtében 13 településen körülbelül ezer ingatlan rongálódott meg
Kifejezetten sok pénzbeli és természetbeli adományt kaptak eddig a jégkárral sújtott szatmári települések. Az érintett falvak továbbra is szívesen fogadnak adományokat, emellett nagyon bíznak a kormányzati támogatásban is – olvasható a Magyar Idők cikkében.
Mind magánszemélyektől, mind önkormányzatoktól nagyon sok segítséget kaptunk – közölte a Magyar Időkkel Sztojka Zoltán, a jégkárban érintett Rozsály polgármestere. A község egyike annak a tizenhárom szatmári településnek, amelyet két hete a természeti csapás sújtott. A jégkár június 21-én körülbelül ezer ingatlant rongált meg. Sztojka Zoltán elmondta, hogy az elmúlt tizenöt napban pénzt és építési anyagot is kaptak. A természetbeni segítség főleg használt cserép volt, és erre továbbra is szükségük van.
„A munkálatok most ott tartanak, hogy két házat kell még lefóliáznunk, utána indulhat a felújítás. Várjuk a kormány döntését is, hogy a területnek milyen segítséget tud adni. Sokaknak ugyanis nem volt biztosításuk, és akik rendelkeztek ilyennel, ott sem minden kárt térítenek meg – mutatott rá Sztojka Zoltán. Rozsály első embere kitért arra is, hogy a települések közül Tunyogmatolcsról, Vásárosnaményból és Sóshartyánból érkezett nagyobb összegű felajánlás, de máshonnan is kaptak adományokat.
Nem hagyták magára a szintén jégkárt szenvedett Uszkát sem. Sértő-Radics István, a község polgármestere lapunknak tegnap arról számolt be, hogy két hét után tegnap reggel 8 órakor szüntette meg a védekezési készültséget. Ennek oka, hogy a hétfői vihar lefújta a fóliát egy-két házról, amit maguk tettek vissza.
„Sok felajánlás, pénz és cserép érkezett hozzánk. Elkezdtük a községi tulajdon helyreállítását, vannak önkormányzati bérlakásaink, a magánszemélyeknek pedig cserepeket adtunk. Palára és hozzá való tetőlécre, szögre még nagy szükségünk lenne. A kármentésből megyünk át a helyreállításba, és mi is várunk a kormányzati segítségre” – fejtette ki Sértő-Radics István.
A polgármester beszélt arról is, hogy a korábban kitelepített család nem költözhetett vissza a házába, mert a statikus életveszélyesnek nyilvánította az ingatlant. „Ők még mindig az idősek napközi otthonában laknak, róluk gondoskodunk. Hétköznap meleg, hétvégén hideg élelmet tudunk nekik biztosítani. A házuk tetejét teljesen újjá kell építeni, ennek költsége több millió forintra rúg majd. Rajtuk mindenképpen segíteni fog a község” – hangsúlyozta Sértő-Radics István.
Forrás: Magyar Idők