Történelmi tanösvény a pilisszentiváni németekről
A falu központjából induló, három kilométeres útvonalon mintegy másfél órás séta tehető a múltba és a jelenbe
Hétállomásos tanösvényen, egy képzeletbeli család történetén keresztül mutatja be a pilisszentiváni németek múltját a település helyhatósága, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és a helyi német nemzetiségi önkormányzat a Pest megyei községben.
Klencsák István, a nemzetiségi önkormányzat elnöke az MTI-nek elmondta: a képzeletbeli család hét tagja – Stefan, Katalin, Nikolaus, Ignaz, Theresia, Walter és Anna – táblák, történetek, feladatok segítségével villant fel érdekes momentumokat a pilisszentiváni németek életéből és vezeti végig az érdeklődőket a múlton.
„Az út végére a látogató felfedezheti azt is, hogy minden német nemzetiségi településnek megvan a maga saját identitása, különlegessége, amely azonban gyakran nem tudatosul” – tette hozzá.
Felidézte: a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának egyik fontos célja, hogy a kulturális örökséget modern eszközök segítségével, az érdeklődést felkeltve örökítse tovább. „Ennek egyik formája az a két német nemzetiségi tanösvény, amely a baranyai Sombereken és a Pest megyei Pilisszentivánon valósult meg” – mondta, hozzátéve: ez a két falu adott otthont az országos német önkormányzat egy-egy (északi és déli) próbaprojektjének.
Klencsák István kifejtette: ezekben a projektekben egy Németországban már bejáratott, Magyarországon azonban kevéssé ismert és alkalmazott helyi közösségfejlesztő módszer segítségével kívánják elérni, hogy a településen működő intézmények és szervezetek fokozottabb együttműködéssel közös, maradandó és értékes dolgot teremtsenek.
Hozzátette: a sikeres megvalósuláshoz elengedhetetlen a települési önkormányzat támogató hozzáállása, Pilisszentivánon pedig fontosnak tartották az elődök hagyatékának megőrzését, az örökség tiszteletét és gondozását. A történetek, mesék, játékos feladatok, az interaktivitás révén élővé, átélhetővé válik a múlt, nemcsak az ott lakóknak, de az odalátogatóknak is – mondta.
Kiemelte: a tanösvény minden eleme személyes, családi történeteket használ fel, és a tervek szerint az összegyűjtött anyagot – az interjúkat, fotókat, videofelvételeket – különleges, gyerekek által szerkesztett helytörténeti kiadvány formájában teszik közkinccsé.
A körülbelül három kilométer hosszú tanösvény a falu központjából indul, és mintegy másfél órás sétát jelent a múltban és a jelenben, hamarosan pedig elkészül a két új német nemzetiségi útvonal közös honlapja is – fűzte hozzá Klencsák István.
Forrás: MTI