Határozatban tiltakoztak az iskola államosítása ellen
Balatonvilágos az elmúlt években több mint negyven milliót költött saját erőből a helyi általános iskola fejlesztésére
A balatonvilágosi képviselő-testület határozatban fejezte ki tiltakozását az iskolák teljes államosítása miatt – írja a Somogyi Hírlap. Viszt Attila képviselő (Jobbik) előterjesztését öt igen szavazattal, két tartózkodás mellett fogadták el. A község az elmúlt hat évben több, mint negyvenmilliót költött saját erőből a Mészöly Géza Általános Iskola fejlesztésére – emlékeztet a tiltakozás.
Az iskolák állami fenntartásáról és működtetéséről szóló, frissen elfogadott törvény a világosi testület szerint teljes egészében figyelmen kívül hagyja az önkormányzatok, a szakszervezetek, a civil szervezetek véleményét, tiltakozását. Kiemelik Schmidt Jenőnek, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnökének a Somogyi Hírlapnak adott nyilatkozatát, miszerint „a települések maradéktalanul ellátták az üzemeltetéssel kapcsolatos feladatokat, a Klik részéről viszont ugyanez nem mondható el”.
A határozat rámutat arra is: a települések elleni folyamatos lejárató hadjárat tovább feszíti az ellentétet az állam és az önkormányzatok között. A minisztérium szerint az önkormányzatok „rossz gazdái” voltak az intézményeknek, ezt az általánosítást a világosiak visszautasítják és hangsúlyozzák, hogy pályázati forrás nélkül, önerőből költöttek 41 millió forintot iskolájuk fejlesztésére 2010 és 2016 között.
A testület tiltakozását eljuttatják a szaktárcához és az országgyűlési képviselőhöz is.
A napokban Wittinghoff Tamás független budaörsi polgármester jelentette be, hogy nem írja alá az iskoláik átadásáról szóló dokumentumot. Lapunkban megírtuk, hogy önkormányzati szolidaritási hozzájárulásként jövőre 21,3 milliárd forintot vár a kormányzat a korábbi iskolafenntartó önkormányzatoktól, ezen kívül az iskolák átvétele miatt 26,7 milliárd forinttal csökkentik az önkormányzatok éves támogatását.
Schmidt Jenő, Tab fideszes polgármestere, a TÖOSZ elnöke szerint attól, hogy a kormányzat elvágja az iskolák és az önkormányzatok kapcsolatát, nem lesz jobb az oktatás. A települések viszont már nem fognak támogatást nyújtani az iskoláiknak, mert nem lesz miből és kivel. Az újabb államosítás költségeit azonban megint csak velük fizettetik meg. Schmidt felhívta a figyelmet arra az elképzelésre, miszerint csökkentenék az iskolák számát, nagy iskolaközpontokat létrehozva.
Forrás: Somogyi Hírlap / sonline.hu