Egyre csökkenőben az utcai nyomós kutak száma
Az elmúlt öt évben mintegy nyolcszáz kék kút megszüntetését kezdeményezték az illetékes önkormányzatok
Folytatódik az utcai kék kutak, hivatalos nevükön a közkifolyók számának zuhanása – derült ki a Magyar Idők által megkeresett vízműtársaságok válaszaiból. Az elmúlt öt évben a Fővárosi Vízműveknél mintegy 800 nyomós kút megszüntetését kezdeményezték az illetékes önkormányzatok, 1911 darab után ma már csak 1114 szerepel a nyilvántartásban – közölte a társaság.
Azonban a jelenleg nyilvántartott közkutak közül is mindössze 757 esetében rendelkeznek érvényes szerződéssel, a fennmaradó 357 darabra a települési, illetve kerületi önkormányzatok korábban tett nyilatkozatuk alapján nem tartanak igényt.
A társaság maga tartja fenn a szolgáltatási területén található nyomós kutakat. Ezek üzemeltetése az illetékes önkormányzattal kötött szerződés alapján történik, amely szerint az önkormányzat egy meglehetősen kedvező átalánydíjat fizet a vízműveknek. Azokat a közkifolyókat, amelyekre az önkormányzat nem tart igényt, és a megszüntetéshez megszerezte az illetékes közegészségügyi szakhatóság hozzájárulását, a társaság fokozatosan leszereli.
Az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. működési területén, azaz Komárom-Esztergom, Fejér és Pest megyében 84 településen jelenleg 139 közkifolyó található. A társaság az önkormányzatokkal úgy állapodott meg, hogy a turisztikailag fontos helyen álló kutakat vízmérőkkel látták el. Így a költségeket az önkormányzatok fizetik meg a vízközmű-szolgáltatónak. Közölték azt is, hogy bár valóban egyre kevesebb kék kutat üzemeltetnek, számos helyszínen esztétikusabb, a városkép szempontjából is meghatározó ivókutakat létesítettek.
A Dunamenti Regionális Vízmű területén 1004 kút van, ezek közül 63 üzemen kívül. A lapunk által megkérdezett társaságok arról is tájékoztattak, hogy az ivóvizet kizárólag közkifolyókról vételező természetes személyeknek az ivóvízellátást személyenként legalább napi húsz literben, legfeljebb 300 méter távolságon belül kell biztosítaniuk a hatályos jogszabályok alapján. Hozzátették, hogy a közkifolyók mintavételi pontként is funkcionálnak. A vízközmű-szolgáltatók szakmai szervezete, a Mavíz arról tájékoztatott, hogy nem rendelkezik országos nyilvántartással a kék kutakról.
Ugyanakkor a Közkutak.hu oldalon térképen található meg a Magyarország területén lévő összes olyan hely, ahol a túrázók, kerékpározók ivóvízhez juthatnak, tehát a kék kutak mellett minden más típusú csapot és vízvételi lehetőséget ábrázoltak a térkép alkotói. Ennek tanúsága szerint hazánkban összesen 6676 helyen van közterületen ivóvízvételi lehetőség.
Forrás: Magyar Idők