Aktuális Hírek
|
Néhány kérdés az ÖTV tervezettel kapcsolatban
A leglényegesebb polgármesteri kérdések, amelyeket a MÖSZ eljutatott a belügyminiszterhez A MÖSZ, a TÖOSZ-szal együttműködve az ÖTV tervezet megvitatása céljából videó konferenciát rendezett október 14-én, gödöllői közponntal, 13 településen, amelyen összesen közel 500 polgármester vett részt. A megjelent polgármesterek elmondták véleményüket, és megfogalmazták kérdéseiket az önkormányzati rendszer átalakításának tervezetével kapcsolatban. Az alábbiakban olvasható leglényegesebb kérdéseket a MÖSZ elküldte Pintér Sándor belügyminiszternek, annak reményében, hogy elősegíti az ÖTV tervezetének jobbítását, minél szélesebb körű elfogadtatását. Általános kérdések - A tervezet kidolgozásánál milyen államvezetési stratégia érvényesült, a centralizáció és a decentralizáció arányát milyen mértékben kívánja a jogalkotó beállítani?
- Milyen megfontolás alapján, milyen időtávban kerül korlátozásra az önkormányzatok autonómiája?
- Milyen előnyöket várnak az önkormányzatok presztízsének leértékelésétől?
- Miért kíván a kormányzati politika lemondani a vidéki Magyarország támogatásáról, az önkormányzatoknál összegyűlt tapasztalatok és eredmények hasznosításáról?
- Miért kívánják háttérbe szorítani az önkormányzatok kezdeményező készségét?
- Kompatibilisnek tartja-e a jogalkotó a tervezetet az Európai Chartában megfogalmazottakkal, a több szintű kormányzás, a szubszidiaritás, a decentralizáció elvével?
Kistelepülések megmaradása, hivatalok összevonása - Hogyan kívánja a törvény a kistelepüléseken biztosítani a szubszidiaritás elvének az érvényesülését, hogyan hozza összhangba a kistelepülések intézményrendszerének visszafejlesztését a Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégia erős vidék kialakításának elvével?
- Nem okoz-e az önkormányzati ügyintézésben minőségromlást a kistelepüléseken a hivatal megszűnése?
- Nem okoz-e költségnövekedést a hivatalok összevonása, a közlekedés, az informatika? - Mi indokolja a korábbiaktól eltérő 3000 fős határ megállapítását az önkormányzati hivatalok összevonására? - Mi lesz a jól működő körjegyzőségekkel? - Hogyan kívánják biztosítani az idős emberek ügyintézését? - Hogyan biztosítják a kistelepülési önkormányzatok önállóságát? - Mikor lesznek megismerhetők a kötelező társulás miatt kialakuló kényszer együttműködés részletei?
- Nem tartanak-e a törvényalkotók az iskolák államosításával az iskolák bezárásától, ami a hivatal megszűnésével együttesen a kistelepülés elnéptelenedéséhez vezet?
- Nem tartanak-e a kistelepülésekről az elvándorlás felerősödésétől? - Az intézményrendszer megszüntetésének és a kötelező társulásnak a kistelepülések összevonása, megszüntetése a célja?
- Megismerhetők-e azok a hatásvizsgálatok, amelyek alapján megállapítható az, hogy az állami szerepvállalás mennyivel lesz hatékonyabb, mint az önkormányzati a közigazgatásban?
- A centralizáció nem okoz-e a közigazgatási ügyintézésben minőségromlást? - Milyen hatással lesz az önkormányzatokra a településhiányos állami közigazgatás? - Milyen formában kívánja a jogszabályalkotó a különböző szintű kormányhivatalok társadalmi kontrolját elősegíteni? - Szán-e szerepet ebben a kérdésben a kötelezően kialakítandó Járási Tanácsnak, vagy a megyei önkormányzatoknak?
- Mi a finanszírozás alapja, hogyan történik a lakosságszám megállapítása, különösen a határ közelében lévő lakosságszámnál, dinamikus változásnál? Milyen formában veszi a jogalkotó figyelembe az esetenként egy nagyságrenddel nagyobb üdülő népesség létszámát?
- Nem látnak-e az ügyintézésben hátrányt jelentő problémát a több település kényszerű, közös működésében? A kötelező együttműködés nem okoz-e fejlesztési egyenlőtlenségeket a tag és a székhely, a kis és a nagy települések vonatkozásában?
- Milyen lakosságszámú településnél marad meg az építéshatósági tevékenység?
Közoktatás - A törvénytervezet helyi közügynek tekinti-e a közoktatást?
- Megismerhetők-e az oktatási intézmények államosításának részletei, illetve az önkormányzati működtetés feltételei?
- Mi lesz a kistérségek sorsa, mi történik a közös vagyonnal, mi lesz a mikrotérségi együttműködésekkel, intézmény fenntartással?
- Mi lesz a tagintézmények sorsa, mi lesz az integrált (óvoda - iskola - művelődési, könyvtári intézmény) intézményekkel?
- Mely szervezet, milyen formában biztosítja a nemzetiségi oktatást?
A jövedelemcsökkenés hatása az önkormányzati szférában - Nem tartanak-e a jogszabályalkotók a jelentős jövedelemcsökkenésnél a képviselői, jegyzői, a polgármesteri pálya vonzerejének csökkenésétől, a képzett, tapasztalt szakemberek elvándorlásától, a szakterületen dolgozók szakmai felhígulásától?
- A vezetők jövedelmének csökkentése milyen hatással lesz a hivatali köztisztviselők jövedelmére? - Várhatók-e jövedelem különbségek a kormányhivatalok és az önkormányzati vezetők és köztisztviselők között? - Mikor kerül megalkotásra a köztisztviselői életpálya? - Hogyan kívánják a jövedelemcsökkentést a határozatlan idejű munkavállalóknál végrehajtani?
- A minimálbér változása milyen formában fog kihatni az ahhoz hasonló nagyságú polgármesteri tiszteletdíjra?
- Nem látnak-e ellentmondást a település első embere és az általa minimálbéren foglalkoztatott közmunkás javadalmazása között? - Elősegíti-e az önkormányzat, a polgármester tekintélyének megtartását az alacsony javadalmazás? - Nem lát-e a jogalkotó ellentmondást az országgyűlési képviselők nagyarányú jövedelem növekedése és az önkormányzati képviselők hasonló arányú jövedelemcsökkenése között? - Mi az indoklása ennek a megkülönböztetésnek?
Gazdálkodás, vagyon - Nem látja-e problémásnak a jogszabályalkotó az adósság rendezést az önkormányzat bevételeinek átstrukturálása, csökkenése esetén?
- A kieső bevételek miatt fellépő adósság törlesztést a megyei önkormányzatokhoz hasonló formában kívánja segíteni, amennyiben az adósság az elégtelen normatív támogatás pótlása miatt alakult ki? - Mi történik az államosítandó ingatlan fejlesztésére felvett hitelek törlesztésével, és az esetleges 5 éves fenntartási kötelezettséggel? - Az uniós szervek hozzájárulnak-e az ingatlan elidegenítéséhez, az ingatlan fölötti rendelkezési jog elvesztéséhez? - Az esetleges büntetést az állam magára vállalja-e?
- Az önkormányzati vagyon állami vagyonként való kezelése esetén nem tartaná-e a jogalkotó a fordítottját, vagyis az állami vagyon önkormányzatiként való kezelését reálisnak?
- Nem tartaná szükségesnek az önkormányzati feladatellátáshoz szükséges vagyon, például állami tulajdonú termőföld a közfoglalkoztatáshoz, vízi közmű vagyon (regionális vízművek), közvilágítás, katasztrófa védelem stb. önkormányzati tulajdonba adását? - Nem lát-e ellentmondást olyan feladatok kötelezővé tételénél, amelyek a teljesítéséhez az önkormányzat nem rendelkezik a feltételekkel?
- Milyen intézkedésekkel kívánja a jogalkotó biztosítani az önkormányzatok önállóságát és függetlenségét a fejlesztési, beruházási tevékenységben?
- Milyen beruházási összeghatárig marad meg az önkormányzatok teljes függetlensége? - Hogyan értendő és mire kell vonatkoztatni az 50 %-os határt? - Milyen eszközökkel segíti elő az uniós pályázatok önrészének biztosítását, ha az önkormányzati bevételek csökkennek? - Hogyan kívánja elősegíteni az uniós források minél jobb kihasználását a jogszabály várható hatálybalépését következő ciklusban? - Nem tartja-e aggályosnak a miniszter számára biztosított rendkívüli támogatási keret felhasználásának átláthatóságát?
- Jelenthet-e az öngondoskodással kapcsolatos szabályozás újabb adók bevezetését?
Egyéb kérdések - A hulladékgazdálkodás milyen szintre kerül elhelyezésre, hogyan teljesítik az önkormányzatok az uniós kötelezettségeket?
- Hogyan kívánja feloldani a jogszabályalkotó a rendfenntartás állami monopóliuma és az önkormányzati rendészet kialakítása közötti ellentmondást?
- Nem látnak-e ellentmondást a törvényalkotók a megyei feladatok visszafejlesztése és a szervezet nagysága, finanszírozása között?
- Hogyan kívánják kialakítani a járások határait, milyen formában veszik figyelembe a helyi sajátosságokat?
- Fontosnak tartja-e a kormányzat az önkormányzatok érdekvédelmét, milyen eszközökkel kívánja elősegíteni a hatékony érdekvédelem kialakítását az önkormányzati szférában?
• Miért szükséges az önkormányzati törvény keretében módosítani a köztisztviselői törvény egyes szakaszait?
|
|
Hírlevél
Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
|
KIEMELT HÍREINK
|
Archívum
|
VIDEÓK |
|
HÍRLISTA |
|
|
|