Bezárhatnak a sikertelepülések óvodái és iskolái
Meglehetősen rosszul érintené a sikertelepüléseket az offshore ügylet lehetőségének eltörlése - derül ki az érintett települések vezetőinek reagálásából. „Ha megvonnák az önkormányzattól az iparűzési adó elengedésének lehetőségét, akkor be fog zárni az iskola és az óvoda is" - nyilatkozta Petrányi Tamás újlengyeli polgármester, míg Komlóska első embere, Köteles László szerint a szigorítás a hátrányos helyzetű falvak „kivégzésének" számítana.
Jövőre, az adócsomag részeként benyújtott, a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosítása előírná, hogy a 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművet, autóbuszt üzemeltető cégek székhelyként, telephelyként csak olyan címet jegyezhetnek be, ahol a járművek tényleges tárolása, karbantartása zajlik - írja a Napi Gazdaság.
„A legtöbb település azzal csalogatta magához a nagyobb járműparkkal rendelkező vállalatokat, hogy nem kell fizetniük iparűzési adót, azonban jövőre érvénybe léphet a törvény, miszerint a cégek telep- és székhelyenként kizárólag olyan címet jegyeztethetnek be, ahol járműveiket eredetileg tárolják és fenntartják" - nyilatkozta az újlengyeli polgármester, Petrányi Tamás. A Pest megyei Újlengyel akkor vált sikertelepüléssé, amikor bejegyezte a Triton Hungary Kft.-t, az ország egyik legnagyobb árbevételű, olajfúró-tornyokat bérbeadó vállalatát. A szigorítást követően a település évi 50 millió forint adóbevételtől esne el.
„Komlóska és a magyar kistelepülések finanszírozásából közel 10 éve kivonult a Magyar Állam, a bankok nem adnak hitelt. Komlóska 2010-ben 7,5 millió forint normatív állami támogatást kapott egész évre! Megtaláltuk az önfenntartás lehetőségét, melynek következtében mindenki jól járt. A vállalkozások megtakarításokat értek el adókedvezményeinkkel, ezáltal nem mentek csődbe, vagy nem hagyták el az országot. Önkormányzatunk bevételekhez jutott, amelyekből tudta működtetni a falut és intézményeit" - fogalmazza Komlóska első embere, Köteles László, a község honlapján. A több mint száz cégnek és 1800 fuvareszköznek telephelyet biztosító Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település polgármestere a városi lobbizás megélénkülését látja a kezdeményezésben, s úgy véli, a tervezett a szigorítás a hátrányos helyzetű falvak „kivégzésének" számítana.
Forrás: Napi Gazdaság - MP