Milyen a korszerű önkormányzati honlap? – 2. rész
Az arculatnak mindig igazodnia kell a tartalomhoz – Színek, betűk, képek, arányok, elrendezés
Egy önkormányzati honlapnál alapelv, hogy mindig a tartalom a legfontosabb, hiszen ezért keresik fel a látogatók, de a dizájnnak is meghatározó szerepe van abban, hogy igazán versenyképes lehessen. Az arculatnak igazodnia kell a tartalomhoz, kiegészítve azt, ugyanis az emberek olyan mennyiségű információt kapnak a mindennapokban, hogy csak azt tudják befogadni, amire valóban szükségük van, vagy amit célirányosan eléjük teszünk.
Dizájn, amitől szép a honlapunk
A kevesebb több. A régi mondás itt is megállja a helyét. Néhány évvel ezelőtt még divatosak voltak az animációk a honlapokon, az árnyékok és a különböző effektek, a domború gombok, stb. Most viszont már a minimalista dizájn és a letisztult honlapok hódítanak. Sokan azt hihetik, hogy ez is csak egy divathullám, de tévednek, ugyanis komoly megfontolások és érdekek vezettek idáig. A letisztult arculattól áttekinthetőbb a honlap és nincsenek zavaró grafikai elemek, amik elvonják a látogatók figyelmét a tartalomról vagy lassítják az oldal betöltését.
Mi határozza meg a honlap dizájnját?
Elrendezés
Ahogy cikksorozatunk első részében már említettük, nem kell túl sok tartalmat megjelentetni egy lapon. A „kevesebb több” elvet követve mindig csak annyi információ jelenjen meg az oldalon, ami könnyen értelmezhető a látogató számára. Ügyeljünk az arányokra, hogy a honlap már első ránézésre is kellemes benyomást keltsen. Fontos kiemelni az aranymetszés használatát, a margók és a sortávolságok helyes beállítását.
Színek
Egy honlapon maximum két szín lehet a meghatározó. Ezeknek harmonizálniuk kell egymással, és ügyelni kell arra is, ne vonják el a látogató figyelmét a tartalomról – mint például a színes gombok vagy egy szövegdobozok –, inkább azt kiegészítve segítsenek a kommunikációban. Figyelni kell a kontrasztokra, főleg a szövegeknél, hogy azok könnyen olvashatóak legyenek és megnyugtassák a szemet. Lényeges továbbá, hogy a honlap színei igazodjanak a honlap témájához és tartalmához.
Menü, navigáció
A menürendszer, a gombok és az egyéb navigációs elemek mindig legyenek egyértelműek és könnyen észrevehetőek. A menü legyen lenyíló, egyszerű szöveg vagy gomb, és ha fölé toljuk az egeret változzon meg a színe, ezzel jelezve, hogy az egy menüpont, vagy hivatkozás.
Tipográfia
A tipográfia tulajdonképpen a szöveges részek megtervezése és megjelenítése. Magába foglalja a megfelelő betűtípus és betűméret kiválasztását, a sortávolságokat, a margókat, bekezdéseket. Legfőbb célja az esztétikus megjelenítésen kívül a figyelemfelkeltés és az olvashatóság javítása.
Képek
Egy kép sokszor többet mondd ezer szónál – tartja a mondás. A legtöbb információ ugyanis vizuális úton érkezik hozzánk, s a képeknek meghatározó szerepük van az első benyomás kialakításában is, mert előbb nézzük meg őket, minthogy egy szöveget elolvasnánk. A honlapunkon megjelenő képek kiemelik, hangsúlyozzák a honlap mondanivalóját és a közölni kívánt üzenetet. A képek legyenek magas minőségűek, lehetőleg szakavatott fotográfus munkái, közvetítsenek üzenetet a látogató számára. Inkább használjunk képügynökségtől vásárolt profi fotókat, mint telefonnal készített homályos képeket, ugyanis azok nem fogják megragadni a látogató figyelmét. Sokakban felmerül a kérdés, hogy egy vásárolt kép nem feltétlenül valósághű, de a gyorsétteremben feltüntetett fotó sem olyan, mint a valóságos hamburger, mégis meghozza az étvágyunkat.
Fontos, hogy egy honlapnak nem csak a tulajdonos, hanem a látogatók ízlésének is meg kell felelnie, így a személyes ízlésvilág megjelenítése helyett kövessük trendeket is és kérjük szakember tanácsát, hogy a honlapunk vizuális téren is megfeleljen a mindenkori elvárásoknak.
Ferenczi István
holnapfejlesztő
istvan@siteice.com