Számos háziorvosi praxis betöltetlen az országban
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legrosszabb a helyzet – Somogyban megduplázódott az üres körzetek száma
Közzétette honlapján a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek listáját az Országos Alapellátási Intézet (OALI), arra hivatkozva, hogy a hozzájuk érkezett növekvő megkeresések száma miatt tették elérhetővé a felsorolást. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a vonatkozó kormányrendelet alapján a listára azok a praxisok kerülnek fel, amelyeknek az önkormányzattal kötött szerződése legalább hat hónapja megszűnt – írja a Magyar Hírlap.
A felsorolásban megyénként feltüntetik a tartósan betöltetlen háziorvosi körzeteket. Baranya megyében például – nem egyedüliként – a legrégebb óta Ibafán és Nemeskén, 2004 óta van betöltetlen praxis, míg Bács-Kiskun megyében összesen húsz helyen nincs szolgálat, a területen belül Izsákon pontosan 2005 óta.
Nem meglepő módon az egyik legrosszabb helyzetben Borsod-Abaúj-Zemplén megye van, ahol harmincöt praxis áll üresen, közülük hét már tizenkét éve gazdátlan, de az adatok alapján azóta szinte minden évben megüresedett egy körzet. A megyék rangsorában Csongrádban a legkevésbé rossz a helyzet, hiszen „mindössze” négy körzetet kellene feltölteni, amelyek közül egy kivétellel mindegyik legkorábban 2014-ben üresedett meg.
A helyzet a döntéshozók számára sem ismeretlen, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) már 2014-ben meghirdette a tartósan betöltetlen praxisok számának csökkentését célzó pályázatát, amelyre akkor ötszázmillió forintot szánt, s végül négyszáztizenhármat fizetett ki, így harmincnyolc körzetben ismét megnyílt a háziorvosi ellátás lehetősége.
A lehetőség tavaly is adott volt, szintén ötszázmillió forintos kerettel. A támogatások kiosztását a praxisok üresen eltöltött éveinek száma alapján határozták meg, így a legalább hatvan hónapja betöltetlen helyek megnyitásáért tízmillió forintos forrást lehetett elnyerni, szabad felhasználással, a minimum összeg – tizenkét hónapja üresen álló körzet esetén – hatmillió forint. A felhasználási feltételek igen kedvezők, a kiírás szerint ugyanis a megítélt támogatás szabadon felhasználható, vagyis a pályázat nyertes háziorvosa vehet belőle lakást, házat, vásárolhat autót, de akár visszafizetheti korábban felvett diákhitelét is. A probléma orvoslására a félmilliárd forintos központi forrás pályázat formájában az idén is rendelkezésre áll.
Somogy megye a listán középen helyezkedik el tizennégy betöltetlen körzetével, ahol egyébként tavaly év eleje óta duplájára emelkedett a tartósan betöltetlen praxisok száma. A Sonline nevű portál szerint a legrégebb óta, tíz esztendeje egy barcsi gyerekkörzetbe kerestek orvost, s ebbe azóta – ahogyan egy öt éve üres berzencei vegyeskörzetbe is – sikeresen találtak szakembert. Viszont tíz új körzet veszítette el doktorát idén márciusig, méghozzá jelentős részük nem is a megye déli, vagyis gazdaságilag elmaradottabb területein található, hanem akad köztük két északi városi, sőt Balaton-parti vagy éppen tóközeli települési praxis is – olvasható a portálon.
A lapnak Andrásofszky Zsolt, a Magyar Orvosi Kamara somogyi vezetője nyilatkozott, aki szerint „öt éve látható volt, hogy hamarosan drasztikusan romlik majd a helyzet”, mivel egy akkori kimutatás szerint a megye körzeti orvosainak 70 százaléka betöltötte ötvenharmadik életévét.
Forrás: Magyar Hírlap