Az MSZP lehetővé tenné az iskolák visszavételét
Törvényjavaslatot nyújtanak be, hogy az az önkormányzat, amely képes működtetni, visszavehesse iskoláját
Az MSZP törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, hogy az az önkormányzat, amely képes rá, vehesse vissza iskoláját – közölte az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője a párt választmányának 2016. február 13-i ülése után tartott sajtótájékoztatón. Tóbiás József elmondta, a választmány kérésére benyújtanak egy másik, a költségvetést módosító javaslatot is, amely lehetővé teszi az intézményekben a minőségi oktatást.
A pártelnök elmondta, hogy a választmány nyílt levélben állt ki a szombati pedagógustüntetés mellett. Értékelésük szerint a tüntetés Magyarország jövőjéről szól – ismertette a dokumentum tartalmát. A levélben azt írták: a Fidesz erőszakos központosítása szétverte az oktatást, elvette az iskolák szabadságát és önállóságát, miközben nem biztosította az egyenlő lehetőségeket. Ez pedig a pedagógusok mellett a gyerekeket és Magyarország jövőjét is veszélyezteti - áll a sajtótájékoztatón kiosztott dokumentumban. Az ellenzéki politikus azt mondta, a nyílt levél tartalma szinkronban van a magyar társadalom követeléseivel.
Nincs szükség a Klebelsberg Intézményfenntartó Központra, nincs szükség arra, hogy a kormány különböző rangú tagjai megmondják, mi jó helyben. A helyiek szeretnének dönteni arról, mi jó nekik – hangsúlyozta.
Kérdésre válaszolva az MSZP elnöke emlékeztetett arra, az iskolák államosításáról szóló vitában Pokorni Zoltán, a XII. kerület fideszes vezetője, oktatáspolitikus már megfogalmazta: nyitva kell hagyni a lehetőséget, hogy azok az önkormányzatok, amelyek képesek rá, működtethessék az iskolájukat.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a vitának ez a kérdés csak egy eleme. A vita arról szól, hogy van egy központi akarat, amit végre kell hajtani vagy figyelembe lehet venni a helyi sajátosságokat - fejtette ki. Tóbiás József szerint életszerűen kell működtetni az intézményeket.
Közölte, a választmányi ülésen a magyar társadalom helyzetével foglalkoztak. Úgy látják: Magyarországon növekszik a szegénység, drámai helyzetben van az egészségügy, megfélemlítik, megzsarolják a közigazgatásban dolgozókat, az oktatás pedig összeomlott – ismertette az MSZP választmányának véleményét.
Kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy Szegeden öt óvoda bezárásáról döntöttek. Tóbiás József szerint egy önkormányzatnak egy szolgáltatás nyújtásakor figyelembe kell vennie, mennyi diák van a városban. Úgy folytatta: Botka László polgármester vélhetően azt mérlegeli, hogyha a városban kevesebb gyermek születik, akkor az ő óvodáztatásukhoz kevesebb intézmény kell. Ez racionalitás - jegyezte meg. Jelezte azt is, hogy Botka László minden kérdésről tárgyalt az érintettekkel, míg a kormányról nem mondható el ez az oktatásügy területén.
Forrás: MTI