Háromszoros volt a túljelentkezés a Tanyaprogramra
A Tanyafejlesztési Programra a megadott szeptember 30-i határidőig összesen 460 pályázat érkezett 2 milliárd 525,4 millió forintos összegre a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) pályázatokat feldolgozó Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez (VKSZI). A két célterület 930 millió forintos keretére közel háromszoros volt a túljelentkezés.
A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai: a rossz állapotú utak felújítása, az ehhez szükséges gépek beszerzése, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállomány kialakítása, bővítése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása, vetőmag és gyümölcsfa beszerzése, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése.
A tanyafejlesztésre fordítható 930 millió forintra az idén arról a 206 alföldi településről lehetett pályázni, ahol az Országos Területfejlesztési Koncepció tanyás térségek besorolása szerint legalább 2 százalékos vagy legalább 200 fő a külterületi népesség aránya.
A jelentkezők két célterületre, a tanyás térségek, települések valamint a tanyagazdaságok fejlesztésére nyújthattak be kérelmeket. Az első célterületre főleg önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek, míg a másodikra tanyagazdaságok pályázhattak.
Összesen 153 pályázat érkezett mintegy 1,9 milliárd forintra a VKSZI-hez az első célterület zömében önkormányzati és kistérségi fejlesztéseire. A programon belül 730 millió forint fordítható ezekre, így a túljelentkezés két és félszeres. A pályázók között ezen a területen a legnépszerűbb célok voltak: a rossz állapotú földutak javításához szükséges gépek, eszközök beszerzése, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a tanyai termékek piacra jutásának elősegítése.
A második célterületre fordítható 200 millió forintos összegre 307 pályázatot nyújtottak be mezőgazdasági kistermelők és őstermelők több mint 630 millió forint támogatási igényt megjelölve, tehát a túljelentkezés itt háromszorosnál nagyobb. Ezen a területen a legnépszerűbb célok a gazdálkodási gépek, eszközök fejlesztése, beszerzése, az épületek felújítása, építése valamint állatállomány kialakítása és bővítése voltak.
A beérkezett pályázatokat (a 460 pályázóból 250 őstermelő volt) a VKSZI munkatársai pontozzák objektív és nyílt értékelési szempontok szerint, majd ennek alapján a kilenctagú Bíráló Bizottság, Ángyán József államtitkár elnökletével előkészíti a döntést a vidékfejlesztési miniszter számára. Fazekas Sándor a nyertesekről november 30-ig határoz, és december elsejével megkezdődik a szerződések megkötése. A fejlesztéseket a pályázóknak 2012. június 30-ig kell megvalósítaniuk.
A VM üdvözli, hogy a kormány 2012. évi költségvetésének tervezetében a Tanyafejlesztési Program az ideinél nagyobb összeggel, 1,5 milliárd forinttal szerepel. A tárca a program kiszélesítését tervezi minden tanyás településre, illetve megfelelő keretösszeg esetén az ország összes vidéki településének külterületére. További törekvés, hogy az idei legnépszerűbb célok mellett további területekre, így például a tanyás térségek biztonságának növelésére, kutak létesítésére, valamint a tanyai turizmus és műemlékvédelem támogatására is kiterjedjen a program - olvasható a kormányzati portálon.